Jalad sügelevad peale pesemist 18.10.12 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Peale pesu (ükskõik, kas kuum/külm, pikk/lühike dušš või vann) jalad sügelevad nii, et on tahtmine lausa nutma hakata. Olen proovinud kreemitada kohe pesust tulles või peale jalgade kuivatamist ja ka paksult ihupiima või õliga sisse määrinud. Mitte miski ei leevenda seda, et 30-60min peale pesu on täielik piin. Olen apteegist ostnud Essex kreemi ja proovinud Orto looduslikke kreeme...
On see kestnud umbes viimane aasta aega. Hulluks muutus see Soome kolides. Algul tekkis sügelus ainult kodus pestes, aga nüüd ei ole enam vahet kas kodus või trennis või töö juures. Mingit nähtavat löövet ei teki. Tunni aja möödudes sügelus lihtsalt leeveneb ja kaob ära kuni järgmise pesuni. Alguses olid ainult sääred, nüüd juba hakkab sügelus tekkima ka üle põlve. Perearstile kahjuks pääseda võimatu, apteegis ei osatud peale kreemitamise midagi soovitada.
Kas peaksin tegema allergia testi?

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Sarnast probleemi igapäevapraktikas tavaliselt ei esine. Kui käite üleni dušši all või vannis, kas siis sügelus piirdub üksnes üksnes labajalgade ja säärtega? Võimalik, et sügelemine on seotud Teil histamiini vabanemisega, mis võib tekkida kokkupuutel veega, temperatuuri muutustest, mehhaanilisest ärritusest või kõigest üheaegselt. Sügelemise leevendamiseks võiksite proovida enne pesema minekut antihistamiinse toimega tabletti (küsige apteekrilt, need on apteegis laias valikus käsimüügis saadaval). Ravimi soovitan sisse võtta juba tund varem, et histamiin saaks blokeeritud enne vabanemist. Kui sellest ei ole abi, siis soovitan leida ikka võimaluse arsti juurde pöördumiseks.
Lugupidamisega,
Kristi Abram