Lahti tulevad küüned 25.08.12 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen mures oma küüneloožist irduvate sõrme - ja varbaküünte pärast. Poolteist aastat tagasi avastati mul varbaküünel esmakordselt küüneseen. Tegin läbi n-ö pulssravi, aga kohe ravi alguses, kui õigesti mäletan, siis nädala pärast, hakkasid esmalt aeglaselt lahti tulema sõrmeküüned, mõne aja pärast ka varbaküüned. Arst arvas, et tegu küüneseenega ja palus tulemusi oodata ravi lõpuks. Mingil ajahetkel hakkasid kergelt tuikama ka sõrme- ja varbaliigesed (üle päeva ja kestab see siiani) ja vahel harva ka küünarliiges. Sellele järgnevalt või ülejärgmisel päeval tuleb mõni küüs jällegi küüne n-ö tipust lahti.
Käisin küsimusega aasta hiljem sama dermatoveneroloogi juures, kes soovitas tarbida Merz dražeesid ja seda 9 kuud järjest (võtan alles kolmandat kuud, aga kahtlen veidi selle tõhususes). Küsimusele, kas küüneseene teke või ravimi tarbimine (Orungali analoog) võis seda kuidagi esile kutsuda, vastas arst, et see on puhas kokkusattumus ja tegu vitamiinipuudusega. Perearst on kolmel korral kontrollinud vitamiinide näitu ja kõik tundub korras olevat. Perearst saatis seoses liigeste tuikamisega igaks juhuks reumatoloogi juurde, kus tehti samuti mitu analüüsi ja kõik on korras. Küüneseene proovi on võetud samuti 3-l korral - seent ei esine. Küünepsoriaasiga nahaarsti sõnul tegemist ei ole. Küünte irdumine pidavat naistel ka väga tavaline olema...(ise olen kuulnud, et pigem sünnitanud või rasedatel naistel). Kas antud juhul oleks üleüldse mingeid meetodeid, mida ravis katsetada võiks? Ei tahaks käed rüpes istudes küünte lahtitulekut vaadata..
Meenub, et irdumisele eelneval ajal kasutasin korra-paar ka üht küünelakki, mis pidi aitama küünelakil kauem küünel püsida ja samuti tarvitasin akne jaoks 2,5 kuud tetratsükliinil põhinevat ravikreemi (arsti loal samal ajal ka seeneraviga). Kas nt need 2 eelnevat võivad samuti sellist mõju avaldada?

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Küünte irdumise ehk onühholüüsi puhul on kõige tähtsam märgade tööde vältimine. Samuti ei tohiks midagi küüne alt ise välja kaapida, sest siis muutus süveneb veelgi. Õlivannid ja toitev kätekreem küünevalli piirkonda on aga omal kohal. Ettevaatlik soovitan olla küünelakkidega (ka nendega, mis mõeldud küünte tugevdamiseks). Kui Teil esineb ülitundlikkus mõne lakis oleva koostisaine suhtes võib olla just lakk küünte irdumise põhjuseks. Kui liigesevalud jätkuvad, tasuks 6-12 kuu jooksul uuesti reumatoloogiga konsulteerida, et välistada mõnd algavat sidekoehaigust, mille puhul võivad samuti küüned kahjustuda.
Lugupidamisega,
Kristi Abram