Dermovate kreem raseduse ajal 13.04.12 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Kuidas mõjutab Dermovate kasutamine lapse arengut? Mulle on välja kirjutatud ka Advantan kreem, aga see ei aita. Olen Dermovatet kasutanud, sest see mõjub koheselt. Tean, et see pole kõige parem, aga kuna käed on nii hullus seisus (düsidroos sõrmedel) ja sügelevad kohutavalt, siis olen ikkagi kasutanud. Kasutan kreemi väga väikses koguses, ühest 25g tuubist jagub mulle umbes kolmeks kuuks. Panen seda ainult siis, kui on väga hull asi ja vähe korraga. Kas võib olla, et olen sellega põhjustanud lapsele mingi väärarengu? Lugesin internetist, et Dermovate kasutamine võib põhjustada suulae- ja huulelõhet. Kas see oht oleneb ka kasutatud kogusest? Raseduse suurus on 13+6.

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere! Dermovate infolehel seisab kirjas: „Kortikosteroidide lokaalne manustamine tiinetele loomadele võib põhjustada loote arengu anomaaliat. Inimesel ei ole nimetatud anomaaliaid täheldatud. Raseduse ajal ei tohi lokaalseid kortikosteroidpreparaate kasutada suurtes kogustes või pikema aja vältel“.
Nagu öeldud, on loote anomaaliaid täheldatud katseloomadel, kuid mitte inimesel. Tavaliselt kasutatakse loomkatsetes kordades suuremaid ravimidoose, kui seda tehakse inimesel raviotstarbelisel eesmärgil. Kui kasutatate ravimit harva ja väikestes kogustes, ei tohiks ohtu lootele olla, sest imendunud kogus on väga väike ja pigem võib kahjulikum olla põletik kätel. Siiski järgige põhimõtet „vähem on parem“.
Lugupidamisega,
Kristi Abram