allergia 05.11.01 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

2.8 aastasel poisil avaldub allergia põlveõndlates ja ühel pool pepuvoldis. 3 nädalat on ka silmaalused tumedad olnud, tõsi, praegu küll natuke paremad. Samas sügeleb tal nahk mõnikord ka mujalt ja ta on end veel paarist kohast katki kratsinud. Käisime allergoloogi juures ja praegu määrime Fucicort salviga 2x päevas. Ilmselt on see üsna"kange" ravim. Kui kaua me võime sellega määrida? Ja kas reklaamitud Skin-cap tooted oleks äkki meil abiks? Voi Lipolan kreem? Määrin last ka hommikuti ja õhtuti Essex hydrogeeliga üleni. Allargiateste ei ole meil veel tehtud, kuna nahk on korrast ära. Ja samas pidid need allergitestid tihtipeale vale tulemuse andma. Kas see on tõsi. Ja mis näidustustega saadetakse veretestidele? Üks tuttav käis oma lapsega ise, kuna arst ei pidanud vajalikuks suunata ja maksis 1800.-. Minul kahjuks sellist raha ei ole, aga oleks küll vaja teada, millele laps allergiline on, et oskaks siis seda vältida.

Arst vastas:

dr Heli Raudsepp

Dermatoveneroloog

TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik

Et olla diagnoosis täiesti kindel, peaksin ma Teie last nägema, kuid suure tõenäosusega on Teie kirjelduse põhjal tegemist atoopikdermatiidiga. Atoopikdermatiidi puhul on tegemist nn. polüallergiaga, s.t. nahalööve võib ägeneda erinevate allergeenide koostoimel. Sageli ei leitagi kindlaid allergeene. Atoopikdermatiidi korral on lapse peamiseks arstiks ema, sest jälgida tuleb suurt hulka ettekirjutusi, mida ma ei pea vajalikuks siin ette loetlema hakata eeskätt mahukuse tõttu. Soovitan Teil pöörduda koos lapsega nahaarsti vastuvõtule, et saada informatsiooni haigusest, toitmisest, nahahooldusest.