taldade ja peopesade pustuloos 18.09.04 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Olen 36-a naine,kellel aasta tagasi lõi välja haigus,millele nüüd võiks nime anda(taldade ja peopesade pustuloos).Käin regulaarselt nahaarstil.Käisin ka allergia teste tegemas(vastus negatiivne),veri on kõige paremas korras.Olen siiani väga terve olnud.Raviks kasutan Dermovate ointment salvi öösiti kile alla mässituna,kuna ravi on siis kõige efektiivsem.Haiguse kolded asuvad peopesades ja jalataldades.Löövad välja vesivillid,mis küpsevad mädalikulisteks laikudeks.Minu küsimus on:milliseid vitamiine süüa,kas ujumine teeks head.Salv ju aitab,aga kas seda võibki lõpmatuseni määrida.Olgu öeldud,et meie suguvõsas ei ole sellist haigust kellelgi.

Arst vastas:

dr Heli Raudsepp

Dermatoveneroloog

TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik

Nagu ma kirjast aru saan, on nahaarst Teie haigusele juba nime pannud ning Teiepoolne haiguse kirjeldus, diagnoos ja ravi on vastavuses. Küsite, milliseid vitamiine süüa- A ja E oleksid sobilikud. Kas veeprotseduurid (ujumine, meresoolavannid) sobivad Teile, ei oska ma öelda, sest see on individuaalne. Enamikule haigetest sobivad. Dermovate salv on Teie diagnoosi korral esmavalik, kuid kui mädavillide taandumisel jääb järele kuiv ja ketendav nahk, võiksite kasutada olukorra parandamiseks Linola urea 12% kreemi, mis on saadaval apteegis ilma retseptita. Mis puutub haiguse pärilikkusesse, siis mitte alati ei leia me vastavaid seoseid. Haigus on krooniline kuid nn. terveksoleku periood võib väldata aastaid enne kui haigus uuesti ägeneb.