Nahalest? 10.09.04 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere
Olen 32 aastane naine ja mul on probleem näonahaga. Algas see kõik u. 3 aastat tagasi kui ootasin teist last ja olin haiglas ravil. Kõigepealt küsingi kohe kuidas tekib või kust tuleb nahalest (kui see on nahalest)? Kas seda on võimalik saada nt voodipesust. Nahk ise on siis selline: otsaesine on täiesti korras, sile, puhas. Samuti põsed.Mure on aga lõua ja nina alaosa kõrval oleva piirkonnaga. Nina kõrval on sellest ajast alates punakad, väikesed "punnid". Kusjuures suhteliselt muutumatuna st. juurde pole eriti tulnud. Tunne on nagu oleks seal sees vesi.Aga võibolla ka mitte.
Kosmeetikus käin regulaarselt. u. 4-5 x aastas. Ja tema ütleb, et mäda nendes ei ole ning tema ei pigista ega puudu neid(mis ma arvan on igati õige). Lõual on ka paar samasugust ja siis lisaks tuleb kogu aeg üksikuid vistrikke. Mitte palju 1-2. (need vistrikud hakkasid "lõual käima" u. 12a. tagasi). Aga nendega tegeleb kosmeetik.
Nahaarstil olen käinud alates punakate punnide tekkest u. 4 korda. Iga kord saan ühte ja sama rohtu, mille nimessegi pole süvenenud. Tean vaid seda, et see segatakse kokku apteegis. Tema mõju on väga minimaalne ja kui otsas, tuleb kõik tagasi. Vaid üks kord kadusid äkki kõik ära ja avastasin, et sel ajal kasutasin seda nahaarsti poolt antud rohtu, käisin regulaarselt solaariumis ja võtsin antibiootikume seoses ägeda neelupõletikuga. Ning tõepoolest üle mitme aasta oli ühel hetkel mu näonahk täiesti puhas. Ma isegi ei mäleta millal see enne seda nii oli. Aga u. nädala pärast oli kõik taas endine.
Kogu see asi on lihtsalt ära tüüdanud. Töötan palju inimestega ja tahaksin ka vahest kodust välja minna ilma puuderkreemi kasutamata. Praegu pean seda igal hommikul kasutama. See küll peidab punetust aga mitte lõplikult neid punetavaid punne.
Günekoloogi vastuvõtul olen käinud ja kõik on korras.
Vastust ootama jäädes.

Arst vastas:

dr Heli Raudsepp

Dermatoveneroloog

TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik

Nahalestad on kõikidel inimestel olemas-see on normaalne mikrofloora. On üksikuid nahahaigusi, mille korral nende hulk suureneb. Seega ei ole Teil tarvis arutleda, kust Te nad saite. Teie kirjelduse alusel võiks olla tegu perioraalse dermatiidiga (täpsemalt saan öelda Teid nähes) ning see tõepoolest vajabki tabletiravi antibiootikumiga tingimusega, et ravi pikkus oleks adekvaatne. Parima ravitulemuse saavutamiseks soovitan Teil vastuvõtule tulla.