sügelus 13.08.04 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Minul on selline mure - pärast pesemist hakkan üle kere sügelema ja kihelema. Olen täheldanud, et see on kuidagi seotud shvammiga, mida kasutan. Kui pesta kareda shvammiga, on sügelus nii õudne, et ei jõua sügadagi, aga pehme nuustikuga (selline roosi-kujuline, kokku seotud, ei oska seda kuidagi nimetada) on sügelust tunduvalt vähem. Shvammi vahetan võimalikult tihti, aga ei ole tähele pannud, et kui mõnda ka kauemaks kasutama jään, et see siis sügelust hullemaks teeb. Kasutan tundlikule nahale mõeldud dushigeeli ja kreemitan end pärast hoolikalt, aga see ei aita. Nahk oleks väga kuiv, kui ei kreemitaks. Suurem kihelemine läheb u 15 min möödudes üle, aga nt käed võivadki kergelt kihelema jääda. Kahtlustan, et tegemist on millegi tõsisemaga, kui lihtsalt naha kuivus. Mingit löövet, ega punetust ei ole kunagi esinenud. Pesuvahenditega see seotud ei saa olla, sest olen neid ikka vahetanud, et näha, mis juhtub. Pigem võib see veega seotud olla. Kolisin paar aastat tagasi Tartusse ja märkasin, et Tartu vesi kuivatab hullemini kui Tallinna oma. Juua seda ei saa (kõht võib lahti minna) ja silma sattudes lähevad silmavalged hirmus punaseks. Sügelema ajab ka hullemini. Ka peanahk on sügelema hakanud, peanahal on vistrikud ja esineb väga natuke ka kõõma. Mingite riidesortide vastu pole tundlikust esinenud. Tegelikult ei tea ma üldse, et oleksin millegi vastu allergiline, nii et ei oska midagi kahtlustada ka.
Palun andke nõu.

Ette tänades,
Maria

Arst vastas:

dr Heli Raudsepp

Dermatoveneroloog

TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik

Oluline oleks teada, kas Teil ka kehalise koormuse ja higistamise järgselt löövet tekib ja veel parem oleks Teid peale sooja dushi näha, sest kõne alla võib tulla soojaurtikaaria, mis tekib ootamatult, püsib mõnda aega ning siis taandub. Abi saab antihistamiinikumidest ehk allergiavastastest tablettidest. Mis puutub vee erinevusse, siis vesi võib küll nahka kuivatada, kuid mitte löövet tekitada. Ma arvan, et õigem oleks Teid siiski enne näha, kui midagi soovitada.