Päikest kartev nahk 21.07.04 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Minu probleem on nahas,mis ei kannata päikest.Olen 44 aastane naine.Kuni 34 eluaastani võtsin ikka päekest nagu tavaline eestalne,ei praadinud ennast pikalt päekese käes.Aga siis kui tulid solaariumid hakkasin seal käima ja avastasin,et iga kord kui solaaruimist tulin hakkas nahk sügelema,sügelus kestis tavaliset järgmise päevani.Sügelised käed ,jalad ,keha ei sügelenud.Jätsin solaariumis käimise katki.Ja nüüd on juba 10 aastat nii,et nii kui ilusad ilmad pihta hakkavad(kevadel)hakkavad esimesena mul sügelema ja hakkan kratsima käeseljad,sest need saavad kõige ennem päikest.Suvel lühikeste varrukatega käia ei saa,sest käed hakkavad sügelema.Kannan kogu aeg pikki pükese ,sest jalad hakkavad sügelema kui päike peale paistab.Aga mitte kunagi ei sügele nägu ega kael.Olen tähele pannud,et kätele tulevad pisikesed valged villid.Olen proovinud igasugu kreeme,ei aita.Talv läbi kreemitan ennast nahka niisutavate kreemidega,aga iga suvi kordub sama.Olen söönud E vitamiine.Ei aita.Olen joonud pudeli BIO-E külmkompressitud õli,ei aita.Naha sügelus on nii ebameeldiv,et kui kratsin ennast siis tundub,nagu hakkaks see mõistusel.Nii ebameeldiv on see kõik.
Ma ei tea mida teha,kuhu pöörduda.Kohalik nahaarst soovitav ainukt vitamiine süüa.Kas kusagil saab teha naha proove või teste,mis ikkagi mu nahal viga on.
Olen tänulik,kui saan mingit abi.Sest jälle on suvi ja mina matan ennast kinni,et päike ligi ei saaks.

Arst vastas:

dr Heli Raudsepp

Dermatoveneroloog

TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik

Päikeseallergia on tuntud probleem. See,et probleem täiskasvanu eas on alanud, on samuti tavaline. Enamikul patsientidest on nii, et suve esimene pool on problemaatiline, hiljem nahalöövet ega sügelust ei teki. Selleks, et Teile sobiv ravi soovitada, peaksin oma silmaga Teie löövet nägema ning esmalt selle ära ravima. Edasi tuleks kasutada päikesekaitse blokaatorkreeme või losjoone (faktor vähemalt 30).