nahahaigus 14.11.03 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 23 a ja lapsest peale olnud allergik (kodutolm, kassi-koera karvad). Aasta tagasi diagnoositi mul atoopiline dermatiit (käsivarred, kael, rinnak). Siis alustasin ka hormoonsalvidega ravi ning naha pehmendamist Linola Fett N rasvase kreemi ja vanniõliga. Kuna selline äge nahapõletik on mul vaid viimasel aastal esinenud, siis huvitab mind see, et kas on võimalik sellest ka lahti saada? Olen väga hoolikas oma naha hooldamisel ja enda arust teen kõik selleks, et nahk ei oleks kuiv. Viimased 5 kuud ma enam hormoonkreeme ei ole kasutanud (nahk oli nende toimel vist juba nii õhukeseks läinud, et nede kasutamisel läks asi hullemaks). Küll on aga tekkinud probleem, et kui Linola Fett N kreemi kasutamise lõpetan, läheb nahk täiesti käest ära. Kas on võimalik, et olen oma nahka selle rasvase kreemi kasutamisega (u aasta pidevalt kasutanud) "ära rikkunud" ja et nahk ei tahagi ise niiskuse säilitamisega tegeleda? Kas ja mida peaksin kasutama Linola asemel, et samas nahk oleks pehme? Mind huvitab ka see, et kuidas saunas käimine nahale mõjub? Olen tähele pannud, et peale saunas käiku on nahk sile ja pehme, kuid tundub, nagu muutuks see järgmisel päeval kuidagi eriti kuivaks. Kas on mingeid vahendeid, mida saunas olles peale määrida ja mis pehmendaksid nahka? Kas nahka, mis pole põletikus (nö haiged kohad) tohib ka koorida ja kui siis millega?
Kuna plaanin lähiajal rasestuda, siis huvitab, et kui suur on tõenäosus, et minu haiguse saab ka laps? Kas on mingeid nö kuldreegleid, mida peaks arvestama raseduse ajal?

Tänan südamest, et olete leidnud aega minu küsimustele vastamiseks. Soovin jõudu ja jaksu selle tänuväärse töö tegemisel!
Jane

Arst vastas:

dr Sirje Liiv

Dermatoveneroloog

Nahaarst dr. Sirje Liiv erapraksis

Aitäh heade soovide eest!
Atoopilise dermatiidi põhiline ravimine toimubki pehmendavate kreemide abil.Teie pole nahka "ära rikkunud" vaid teie nahk on kuivavõitu. Teie põhiline ülesanne on oma kuiva nahka pehmendada, et ta ei muutuks põletikuliseks. Võiksite proovida ka teisi rasvasemaid kreeme nagu lõhnatu Bellavita, Ceridali ja Orioni sarja kreemid.
Sauna temperatuur teie puhul ei tohiks olla kõrge. Õigem oleks piirduda 60...80 kraadiga. Seda selleks, et tekiks ainult veresoonte laienemine, mitte aga liigne higistamine.
Nahka koorida ei soovitaks, kuna võite niiviisi põhjustada uusi põletikukoldeid.
Atoopia on pärilik. Kuid kui teie abikaasa ei ole atoopik, on võimalik,et lapsel ei väljendu atoopia.
Mida teha raseduse aegu, et lapsel ei väljenduks atoopia? See on lausa eluviisi küsimus. Linna tingimustes ja üldse meie saastunud maailmas on teil võimalus midagi endi heaks ära teha väike, aga siiski. Selle aasta"Kodutohtri" 9.numbris on artikkel "Lisaainete võlud ja valud". Kasulik teada ja mõelda, kuidas vältida küll neid keemilisi lisaaineid.