HPV 24.10.03 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Paar kuud tagasi avastati mul papilloomiviirus. Arst ytles, et see võis ka kuskilt tolmust tulla, määras mulle mingid rohud ja kyynlad. Samal ajal kirjutas välja rasestumisvastaste tablettide retsepti. Siis hakkasin ise uurima - tuleb välja, et pille ei tohiks sell viirusega võttagi! Ja veel - ilmneb,et see hpv on siiski ka suguhaigus ning iga naine, kel see viirus on, peaks selgitama oam viiruse tüübi (mida on erinevail andmeil yle saja). Veel loen ma, et ravi tegelikult puudub. Mida siis teha? Yks asi, millega kõik paistavad nõus olema, on see, et tähtis osa on immuunsysteemi. Niisiis hakkasin ma suitsetamist piirama, lootes jõuda sellest loobumiseni, loobusin kohvist ja söön vitamiine, joon ravimteesid (ei võta enam ka beebipille )- kas see võiks aidata? Veel lugesin ma, et teatud hormonaalsete muudatuste tõttu võivad need tyykad iseeneslikult kaduda... kas see kehtib ka suguelunditel olevate kondyloomide puhul? Ja veel yks kysimus -> leidsin internetist õudustäratavaid pilte täiesti täiskasvanud 'jalgevahedega' naistest.. - kuidas see haigus on nii kaugele arenenud? Kas nii võib juhtuda ka sõltumata ravist? Või pole need inimesed end yldse ravinud?

Arst vastas:

dr Heli Raudsepp

Dermatoveneroloog

TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik

Loodetavasti kirjutas arst Teile ravimi, millega kas peitsida või kreemitada tüükaid (erinevad ravivõimalused). Kui neid kasutate, kaovad moodustised. Kui soovite teada HPV tüüpi, tuleb uuesti arsti vastuvõtule pöörduda, et võtta kordusanalüüs. Haigus on tõepoolest sugulisel teel leviv.