luupus 02.10.03 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tahaksin teada, kas vastab tõele, et luupus on ravimatu haigus? Missugune on sel juhul perspektiiv>mis ootab luupusehaiget 10 või 20 aasta pärast? Kui tegemist on avalduva nahavormiga, kas see kandub siis kusagile edasi?
Kas kaks punetavat laiku jalal, mida algul pidasin mingi putuka hammustuseks, aga mis püsivad juba 4. nädalat ja muutuvad üha suuremaks (ei sügele, ei valuta, keskel valge laik) on seostatavad luupusega?

Arst vastas:

dr Sirje Liiv

Dermatoveneroloog

Nahaarst dr. Sirje Liiv erapraksis

Teie küsimus on liiga üldine. Lupus Erythematodesel on 3 vormi. Kui näiteks on tegemist lupuse kroonilise diskoidse nahavormiga, mis on tavalisim, siis on prognoos sarnane igasuguste muude krooniliste nahahaiguste prognoosiga, mille puhul esineb aeg- ajalt ägenemisi ja vaibumisi. Diskoidse lupuse puhul siseelundite kahjustusi ei teki.
Prognoosi ja ka nende laikude osas on õigem küsitleda oma raviarsti.