lapse nahk 21.05.01 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Minu pojal (8-aastane) on juba päris väikelapseeast saati õlavartel ja näol nahast kõrgemad roosakad täpid (varem ka säärtel ja reitel), mille sees valget värvi eritis. Kõigepealt ilmuvad lihtsalt täpid, mõne aja pärast on näha ka valget sisu läbikumamas, mida on võimalik välja suruda. Pärast nn puhastust paranevad hästi. Näol on enam vistrikke just nina peal ja põskedel kõrvade lähedal. Lööve ei sügele, ei tekita nahas põletikku, aga on esteetiliselt ebameeldiv. Millest võib see olla põhjustatud ja kuidas sellest lahti saada. Mõned aastad tagasi käisin mitme nahaarsti juures, kes ei osanud midagi öelda. Kas tegemist võib olla rasunäärmete talitluse häirega või hoopis mingi lestalisega?

Arst vastas:

dr Terje Kukk

Dermatoveneroloog

TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik

Tegemist on karvanääpsu ümber tekkiva sarvestunud korgiga. Lestadel siin rolli ei ole.Diagnoos keratosis pilaris. Lapsele vaevusi ei tekita ehkki olenevalt ka selle erinevatest vormidest võib seal piirkondades tekkida aeg-ajalt punetust.

See on ise aastatega mööduv. Mõnel juhul on suviti vähem väljendunud.

Spetsiifilist ravi ei ole ja ka ei vaja. On tõepoolest kosmeetiliselt mõnele häiriv. Soovitan Eucerin 3% uurea losjooni regulaarseks kasutamiseks. Selle saate apteegist, ilma retseptita.