kandidoos 06.05.01 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere! Mul on olnud kandidoos juba umbes viisteist aastat. Avastati see kui olin tudeng (varem olin muretsenud ka vooluse pärast, kuid vist nooruse pärast ei julenud arsti juurde minna) umbes 7 aastat tagasi kui alustasin ka suguelu. Tänaseks on selgunud,et ka abikaasal on kandidoos. Teame, et see oli temal enne minuga tutvumist. Olen teinud läbi igasuguseid ravikuure (vagisan, daktarin, diflukan jne). Mees ravib ennast hetkel pevaryl kreemiga.

Meil on 2,5 a. tütar. Arvan,et tema ei ole haige (konrollin teda).

Mulle tundub, et ükski ravi ei aita. See toob vaid leevendust umbes kuuks ajaks. Normaalset suguelu ei ole meil peaaegu olnud. Raskeks läheb ja petingust on tüdimus.

Olen juba mõelnud, et ehk ei olegi see kandidoos. Käin arsti juures peaaegu iga kahe-kolme kuu tagant, sest iga kuu oleks piinlik tülitada. Arst teeb pidevalt ka analüüse, sest läbivaatustel selgub, et on taas midagi kahtlast (vähemalt põletik). Umbes kolm kuud tagasi avastati mükoplasma. Meil kummalgi pole olnud võõrast partnerit (kuigi arst kahtleb). Tänaseks oleme mõlemad selle vastase ravi läbi teinud.

Mis saab edasi? Kas terveks saada polegi lootust.

Tean, et stress ja immuunsüsteemi nõrkus aktiviseerib kandidoosi seene. Ma ei ole stressis ega ka eriti haige inimene. Tihti on mul haige vaid kurk. Antibiootikume ei ole ka tarvitanud (va mükoplasma ravi, millele järgnes vagisani 1x3 öö ravi) Kuna arst on praegu puhkusel püüan olukorda leevendada välispidiselt pevaryl kreemi kasutades.

Ma ei söö liigselt magusat ega nisujahu tooteid, ei joo õlut jne. Aga ma ei tea kas see aitab. Millest alustada, kui on üldse lootust? Sooviksime teist last, kuid pidev kandidoos ja sellest tulenevad põletikud võivad ehk sellelegi unistusele kriipsu peale tõmmata. Tänan vastuse eest!

Arst vastas:

Airi Põder

dr Airi Põder

Dermatoveneroloog

STD & J erapraksis

Teie poolt esitatud kirjelduse järgi on tegemist kroonilise retsidiveeruva

kandidoosiga,mille esinemissagedus viimastel aastatel on pidevalt tõusnud.Kõigepealt tuleks püüda välja selgitada kandidoosi kordumise põhjused,et siis võimalusel need kõrvaldada.Kui lühemad ravikuurud tulemusi ei anna,siis võiks soovitada seenevastast supressioonravi pikema aja vältel(poole aasta kuni isegi aasta jooksul),mis annab häid tulemusi.Lootusetuseks pole küll põhjust,sest Teid saab kindlasti aidata.Kroonilise retsidiveeruva kandidoosi ravimiseks on mitmeid erinevaid võimalusi,tuleks ainult leida kõige optimaalsem Teie jaoks.Mis puutub Teie soovi muretseda teine laps,siis kandidoodi olemasolu ei tohiks küll takistuseks olla selle soovi ellu viimisel,kuna kandidoos pole vähimalgi määral kahjulik Teie tulevasele lapsele.