Lapse uni 28.09.20 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Meie 2,5 aastasel tütrel on unega väga keerulised lood. Alates sellest kui ta sai 6 kuuseks, siis oli teda väga raske magama saada ja hakkas öösiti tihedalt ärkama. 1 aastaselt panime ta oma tuppa, siis hakkas öösiti paremini magama, aga magama jäämine võttis väga kaua aega (1,5-2h). Kuni 1,5 aastaseni tegi ta oma lõunauned kõik väljas, toas lihtsalt ei jäänud magama. U 1a 8k vanuselt hakkasin teda toas lõunaunne panema, unne jäämine võttis 2-3h aega, vahel ei jäänudki magama. Tasahilju muutus lõunaunne jäämine kergemaks. Kui tütar sai 1a 10k vanuseks, siis sündis meile teine laps. Arusaadavalt oli see tema jaoks suur muutus ja ööuni muutus väga rahutuks ja ta ärkas tihti nutuga. Mees kolis tütre tuppa, et kõik saaks paremini magada. Nüüd 8 kuud hiljem, ei ole endiselt ööuni paremaks läinud, pigem hullemaks. Ta tõuseb öösel u 2-5 korda. Vahel piisab vähesest hellusest ja lohutamisest. Aga üha enam on nii, et ta röögib meeletult, peksab jalgadega, ta ei lase ennast üldse lohutada , absoluutselt ei lase endale ligi. Kõik see kestab kuskil 2h, selle aja jooksul on tal mitu nutu/röökimise hoogu, üldiselt tahab ta lõpuks midagi süüa ja käime potil. Mõningatel öödel võib olla koguni 2-3 sellist pikka ärkvelolekut. Meie oleme mehega mõlemad täiesti kurnatud. Tütar magaks iga päev hea meelega lõunani välja.
Kuna tütar hakkas septembrist uuesti lasteaias käima, siis on ka see jälle ööund mõjutanud. Mõnel esimesel lasteaia päeval oli ta nõus isegi seal lõunauinakut tegema, kuid enam mitte. Ta on nõus voodisse minema, aga ta sahmib tekiga, mängib jalgade-kätega ega jäägi magama.
See meeletult kurnav teekond uneprobleemidega on kestnud juba 2 aastat. Me oleme igasugu asju proovinud. On veidi paremaid ja halvemaid aegu. Praegu on ikka päris hull. Ta ei taha lõunaunne jääda, protesteerib meeletult ööunne jäämise vastu, öösel tõuseb pidevalt. Vahel tundub, et ta võib lõputult üleval olla.
Lisaks võiks veel öelda, et ta on päris kange iseloomuga, hästi kindlameelne.
Kas tuleks pöörduda neuroloogi poole sellise murega?

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere ja aitäh pöördumast!
Pigem vajaksite siiski laste psühholoogi nõuandeid.
Lugupidamisega
Anu Sööt