Laps ei kaka potti 09.07.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Potti kakamise probleem on lapsel olnud vahelduva eduga juba üsna kaua aega, kuid praegu on asi väga hull. Talvel vahepeal saime asja juba kontrolli alla n.ö preemia süsteemi kasutades. Olgu veel öeldud, et lapsel on olnud probleeme kõhukinnisusega (praegu see probleemiks ei ole ). Talvel tegi ta mõned korrad potti isegi pisarad silmis. Hetkel on aga põhiprobleemiks kaka tagasihoidmine. Püksid on pidevalt kakased. Ise saab ta kõigest väga hästi aru. Räägib, kuhu kaka tehakse jne. Aga põhjust, miks ta siis ei tee potti, ta ei ütle.
Räägin veel lühidalt meie viimase aja sündmustest. Nimelt põen mina, lapse ema, epilepsiat ja mul oli mai kuu lõpus epilepsiahoog ( esimene peale tema sündi ). Tema küll hoogu pealt ei näinud, kuid mulle tuli kutsuda kiirabi, kuna hoog oli pikk ja peale seda oli hingamine vaevaline ( seda kõike ta nägi pealt ). Siis ma olin mingi aeg haiglas ja ta oli minu vanemate juures ( isa on hetkel pikemalt ära ). Siis mul veel avastati ajukasvaja, mis opereeriti mingi aja pärast, nii et pidin veel haiglas olema. Aga ta on ka enne üksi minu vanematega olnud u. nädalajagu järjest aeg-ajalt.
Nüüd ma ei teagi, kuidas käituda. Olen käitunud kurjasti kui ka hästi, aga kasu ei ole millestki. Asi on nüüdseks kestnud juba kokku natuke üle kuu. Selle aja jooksul on tulnud mõned üksikud korrad ka potti ( tavaliselt kellegi täiskasvanu õigel ajal õiges kohas olemise tulemusena ). Ja siis on ta muideks ise ka nii õnnelik ja uhke, et see potti tuli. Mõistus on täiesti otsas, mis on põhjus ja kuidas seda probleemi lahendada, sest lasteaeda minek ei ole ka enam kaugel.
Ette tänades ja vastust ootama jäädes

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Kõige sagedamini on pükste määrimise ja püksi kakamise põhjuseks kõhukinnisus. Sel korral on pärakus kõva tükk kakat, aga üleval pool olev vedelam soolesisu voolab „tükist“ mööda ja määrib pükse. Laps ise ei pruugi sel juhul üldse tunda, et kaka püksi tuleb. Et pükste määrimisest lahti saada peab esmalt lahendama kõhukinnisus probleemi. Teie küll ütlete, et momendil tal kõhukinnisust ei ole, aga kuidas Te seda hindate, kui laps poti ei kaka. Kui püksid on iga päev määritud, siis peaks välistama alloleva kõhukinnisuse, seda enam, et varem on laps sellega hädas olnud.
Kõhukinnisuse sagedasemaks põhjuseks on vale dieet. Toit peab iga päev sisaldama kiudaineid, mis muudavad roojamassid pehmemaks ja ergutavad sooletööd. Kiudaineterikkad on köögivili, puuvili, täisteraviljatooted, kliid. Riis on kergelt kinnistava toimega, kaerahelbed seevastu lahtistava toimega. Ka ei sobi suures koguses nisutoodete tarvitamine, saia ja küpsiste asemel pakkuge täistera leiba, sepikut. Roojamassid muutuvad pehmemaks ploomi, punapeedi söömisel. Ka vedelikku peab laps tarbima piisavalt. Janu kustutamiseks sobib vesi või mehud (õun, pirn, ploom). Kui laps joob söögikordade vahele magusat mahla ja piima, siis need tekitavad küll täiskõhu tunde, kuid ei anna roojamassi. Natukene võib laps ikka maiustada ja selleks pakkuge talle kuivatatud ploome, aprikoose või tooreid puuvilju. Kartuli ja kastme kõrvale pakkuge kindlasti ka salatit. Kui dieedimuutused ei aita, võib kõhukinnisus korral kasutada sobivaid suukaudseid lahtisteid, et roe muutuks pehmeks ja ei tekiks enam takistavat kakat pärakusse. Üks parim ja enam kasutatav ravim on laktuloos. See ravim ei imendu seedetraktis ja annust võib suurendada kuni 2 ml ühe kilogrammi kehakaalu kohta ööpäevas ilma kõrvaltoimeid kartmata. Laktuloosi võib kasutada mitu kuud ja nii kaua, kui laps hakkab iga päev kakama, seejärel võib ravimi annust hakata langetama 5 ml kaupa. Kui roojamine muutub harvemaks, siis peaks uuesti doosi tõstma.
Ka elumuutus, üleelamised võib põhjustada pükste määrimist ja ka see võimalus tuleb Teie lapse puhul arvesse. Last püksi kakamise eest karistada ei tohi, vaid teda peab hoopis positiivse tagasiside abil motiveerima õigel ajal potile minema. Näiteks võite päeva eest, mil ta pole püksi kakanud, teha mingi preemia. Hästi sobib ka, kui laps hakkab kalendrit pidama ehk siis ostke kalender, kuhu saab iga puhta päeva eest panna ilusa kleepsu.
Kui probleem püsib vaatamata ravimitele, toidu korrigeerimisele ja positiivsele motivatsioonile, soovitan pöörduda gastroenteroloogi ja ka psühholoogi vastuvõtule. Saatekirja annab perearst.

Edu soovides,
Tiia Voor