püksi kakamine 17.10.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

tere minu 3 aastane poeg kakab aegajalt püksi, kui küsin et miks potile ei tulnud vastab ta et ei tea
kas peaksin selle pärast muretsema või läheb see lihtsalt üle
aitäh vastuse eest

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Enamik lapsi saavutavad soole tühjendamise üle kontrolli 2. ja 5. eluaasta vahel. Kui Teie lapsel pole olnud sellist perioodi, kus ta püksi ei kaka, siis tõenäoliselt laps ei ole veel arenguliselt küps potil käima.
Vahel on püksi kakamise põhjuseks kõhukinnisus. Siis on laps kogenud, et kakamine on olnud valulik. Pärast seda püüavad nad iga hinna eest kakamist tagasi hoida ja ei taha potti kakada. Lõputult ei ole võimalik kakamist edasi lükata ja lõpuks kaka tulebki püksi. Kui laps ei rooja iga päev, peaks kõigepealt lahendama tema kõhukinnisuse probleemi.

Edu soovides,
Tiia Voor