Lapse püksi pissimine 24.01.18 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on mure oma 3. aastase lapse pärast, kes on hakanud päevasel ajal püksi pissima. Pissi kogus pole küll suur, aga aluspüksid on siiski märjad (ilmselt ei tühjenda kogu põit, vaid sirtsutab väiksema koguse). Eelnevalt (umbes 8 kuud) tuli püksi pissimist harva ette.
Kas selline püksi sirtsutamine võib olla ka stressi tunnus? (Sellele eelnes pingeline periood - laps käis ülepika aja jälle lasteaias ja seejärel oli kõrge palavikuga viirushaigus).
Laps käib potil ära, aga vahel on isegi tunni möödudes püksikesed natuke märjad. Öösiti on püksi pissimine väga sage nähtus (kuiva perioodi polegi olnud).
Umbes paar nädalat enne püksi sirtsutamise algust kukkus laps diivanilt põrandale, otse pepu peale. Hakkas nutma ja kurtis samal päeval natuke seljavalu. Sealt edasi seljavalu ta enam kurtnud pole, aga ise hakkasin nüüd muretsema, et äkki põrutas neerud ära või midagi? Kas selline kukkumine võib ka püksi sirtutamist põhjustada?

Varasemalt oli lapsel probleem kaka kinnihoidmisega (see oli peale kolimist), nüüd sellega enam probleeme pole. Kõht käib ilusti läbi ja kaka on pehme.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Pükste märgamise põhjuseks võib olla põletik kuseteedes, mida saab diagnoosida pissiproovi alusel, seega laske perearsti juures teha uriiniproov. Parim oleks saada hommikune esimene piss, enne proovi võtmist peske lapse alakeha sooja voolava veega ja ärge kasutage mingeid pesemisvahendeid (seepi, nuustikut jms). Esimene sorts pissi läheb pott, keskmine sort proovinõusse ja viimane jälle potti.
Pükste märgamise põhjuseks võib olla ka nö "närviline põis" ja väike põie maht, mille puhul kipubki sageli väike sirts pissi tulema.
Kolmandaks põhjuseks on olukord, kus laps ei tühjenda pissides korralikult oma põit ja sellesse jääb jääkuriin ning põis täitub kiiresti ning tekib nö ülevool.
Võiksite paari päeva jooksul kirjutada üles, kui palju laps vedelikku tarbib ning kui sageli laps pissil käib ja kui palju ta korraga pissib, st mitu milliliitrit. Nii saate aru, kas lapse pissiportsjonid on väikesed ehk ta sirtsutab pidevalt või pigem suurepoolsed ja ta kogub pissi ülearu põide.
Et pissimine oleks lapsele lihtne, siis võimaldada lapsele turvaline juurdepääs WC-sse, lapse kasvule vastav/kohandatud WC pott, nii et istudes potil oleks lapsel täistalla toetus aluspinnaga ja päeval võiks laps käia pissil iga 2-3 tunni järel.
Kui probleem püsib, siis võite nõu pidada enureesiga tegeleva lasteõega, kelle telefonikonsultatsioonid on reedeti kell 12.00–13.00, telefon 7319 575.

Lugupidamisega,
Tiia Voor