2,5 aastane laps keeldub potti kakamast. 29.12.14 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere, probleem 2,5 aastase neiu kakamisega. Laps hakkas potil käima, kui oli 1,6 aastat vana, kõik läks väga hästi, polnud mähet päeval ega öösel. Aga nüüd ei taha enam poti peale kakada, pissil käib aga kakamise kohta ütleb, et ta ei oska. Kui kaka häda peale tuleb, siis läheb kuskile nurga taha, kui potile panen ei tee midagi, hoiab kinni. Peale mitme päevast järjepidevat proovimist oli aga hoopis tulemuseks see, et kõht oli kinni. Et lapsel natukengi kergem hakkas lubasin tal püksi kakada, kuna ta polnud mitu päeva kakanud hakkas nutma ja ütles, et valus on.

Olen teda jälginud, kui kaka häda peal on, ta läheb nurga taha ja seisab jalad ristis, nagu ei tahaks, et kaka tuleb. Kui üritan temaga sellest rääkida, siis ta ei tee väljagi, hakkab muust rääkima. See kui kaka püksis on see teda ei häiri, kui ise ütlen talle, et kaka püksis võtame ära, siis ütleb, et peseme pepu ära.

Oleme proovinud riieldes, hea sõnaga, kommiga ära ostes, midagi pole aidanud. Kõige hirmsam on kui kõht kinni jääb, sest ta mõni päev ei kaka, ainult väikse junni püksi ja kui ühelt maalt ta enam ei saa kinni hoida, siis jälle valus. Toitumist olen proovinud tal sättida ikka nii, et oleks korrapärane, palju köögi-ja puuvilju.

Mida peame tegema? Kuidas teda potile meelitada? Kas võib olla mingi meditsiinile probleem, et ta kakada ei taha?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Lastel on suhteliselt sageli probleemiks tahtlik roojamise tagasihoidmine ja kõhukinnisus just valuliku roojamiskogemuse järgselt. Valus võib olla roojamine aga siis, kui kõht on kinni ja kakamass suur ning kõva või päraku ümbruses on ragaadid ehk lõhed. Probleemi lahendamiseks peab korrastama lapse menüüd ja kasutama sobivaid suukaudseid lahtisteid, et roe muutuks pehmeks ja laps ei suudaks roojamist tagasi hoida. Valutu roojamiskogemuse korral poti- ja roojamiskartus kaob. Üks parim ja enam kasutatav ravim on Duphalac, sest see ravim ei imendu seedetraktis ja annust võib suurendada kuni 2 ml ühe kilogrammi kehakaalu kohta ööpäevas ilma kõrvaltoimeid kartmata. Duphalaci võib kasutada mitu kuud ja peab kasutama nii kaua, kui laps hakkab iga päev kakama, seejärel võite ravi annust hakata langetama 5 ml kaupa. Kui roojamine muutub harvemaks, siis uuesti doosi tõsta. Microlaxi võib kasutada ainult üksikud korrad, kui kõhukinnisus on kestnud juba minu päeva ja laps ei kaka. Samuti soodustavad kõhukinnisuse teket kiudainevaene toit ja vähene vedeliku tarbimine. Toit peab sisaldama kuidaineid, mis muudavad roojamassid pehmemaks ja ergutavad soolte tööd. Kiudainerikkad on köögivili, puuvili, teraviljatooted, eriti just täistera ja kliid. Proovige anda erinevaid täisteraputrusid ning köögi- ja puuvilja. Roojamassid muutuvad pehmemaks ka ploomi, punapeedi söömisel. Ka vedelikku peab laps tarbima piisavalt. Janu kustutamiseks sobib vesi või mehud. Kui laps joob söögikordade vahele palju magusaid mahlasid ja piima, siis need tekitavad küll täiskõhu tunde, kuid ei anna roojamassi. Natukene võib laps ikka maiustada, aga pakkuge kommi asemele talle kuivatatud ploome, aprikoose või tooreid puuvilju.
Lapsega riidlemine olukorda ei paranda, pigem võiks last premeerida "puhtaste pükste päeva" eest, näiteks teha kalender, kuhu saab laps panna päeva peale kleepus või anda autasuks väike mänguasi või mingi muu Teie perele sobiv preemia.
Edu soovides,
Tiia Voor