3.a roojamisega probleem 10.06.20 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Meie lapsel on juba üle aasta olnud probleem kakamisega. Arvame, et asi sai alguse paarist valulikust kakamise korrast kui mass oli suur ja lapsele tundus see olema valulik. Peale seda hoiab juba üle aasta kakat kinni. Kakamise isu tuleb tal iga päev ja siis läheb ta nurka ja vaikselt puhiseb omaette (tavaliselt määrib siis püksid ära, vahel tuleb ka rohkem vedelamat kakat välja). Me ei ole teda seganud, välja arvatud vahel öelnud, et suured lapsed teevad ikka kaka ilusti potti ja tema juurde ka poti pannud. Ka muid rahulikke meetodeid oleme proovinud. Pissil käimisega probleeme ei ole, teeb ilusti potti. Lastearsti juures käisime, toitumist korrigeerisime ja ainuke abi on olnud Guttasoftist, kuid seda ka ei tohi vist liiga pikalt manustada. Teine abivahend on ka olnud õhtused vannid, mis vist kergendab kaka väljatulekut, aga siis tulevad ka vahel suured massid. Pükste määrimine on tavaline (hoiab päeval korduvalt kinni, 5-6 paari aluspükse määrib ära). Oleme püüdnud meelitamise/kiitmisega/mänguliste meetoditega, aga ikka ei tule kuidagi eriti välja. Oleme proovinud Guttasofti ära jätta ja siis pole kakat tulnud üldse enam 3-5 päeva kuni lõpuks oleme pannud käsimüügiravimit (lahtisti tagumikku) ja jätkanud Guttasoftiga.
Laste psühholoogi juurde pöördusime ja arutasime ja midagi uut välja ei osanud mõelda juba olemasolevatele meetoditele. Välja arvatud see, et taheti vanemate omavahelist suhet hakata tõsiselt lahkama kuigi mõlemad arvame, et see ei puutu eriti asjasse.
Kas te oskate kuidagi veel aidata või nõu anda, mida võiks ette võtta? Lastearstile tundus, et probleem on psühholoogiline Samas ei ole mingeid kliinilisi uuringuid tehtud, et välistada tervislik probleem.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Väikelastel on sage probleem, et pärast valaulikku kakamist hakkavad nad kakamist kinni hoidma ja see omakorda tekitab kõhukinnisust ja kõva kaka väljutamine on valus ning kaka kinnihoidmine süveneb. Kui aga pärasooles on kõva kakapunn, tekibki pükste määrimine, sest üleval pool olev vedelam soolesisu tahab välja pääseda. Selle probleemide ringi lõpetamiseks on vaja saavutada valutu kakamine.
Kuna probleem tekkis ca aasta tagasi ja kaks esimest aastat oli kakamine normaalne ja muus osas on lapse areng normaalne ja kaalu- ning kasvuiive korras, siis pole alust arvata, et oleks tegemist mingi sooletrakti arenguhäire või haigusega. Pigem on ikka tegemist valulikust kakamisest tingitud hirmuga.

Kõhukinnisuse lahendamine nõuabki palju aega ja kannatust, tagasilööke tuleb palju. Kaka pehmendamiseks võite ka proovida Duphalaci lahust, mida võib anda 2 milliliitrit ühe kilo kehakaalu kohta. Kolme aastane laps kaalub keskmiselt 14-15 kilogrammi, seega võiks anda Duphalaci ca 25 ml ööpäevas, vedeliku võib jagada hommikul ja lõunal andmiseks. Kui kaka muutub sellega pehmemaks ja laps hakkab iga päev kakama, alandada Duhalaci doosi 5 ml kaupa ca nädalase intervaliiga. Duphalac muudab väljaheite konsistentsi pehmemaks, sidudes sooles olevat vedelikku, ja lihtsustab soole tühjendamist. Duphalac ei imendu soolest organismi. Raviminfo lehel on soovituslikud doosi oluliselt väiksemad, aga kuna me teame, et ravim organismi ei imendu, lubatakse arsti soovitusel kasutada suuremaid doose, sest väiksem ravimkogus ei pruugi anda soovitud tulemust.
Laps peab saama piisavalt vedelikku ja ka füüsiline aktiivsus soodustab seedetegevust. Menüü soovitused olete te juba ilmselt saanud. Lisainfo https://haiglateliit.ee/wp-content/uploads/2015/03/kohukinnisus_LK.pdf
Lapse vanus on selline, et võib-olla oleks lapsele motiveeriv mingi preemia süsteem, näiteks kui ta kolm päeva järjest iga päeva kakab potti ja märgite iga päev tubli saavutuse seinakalendrisse, saab laps mingi väikse preemia (mis see olla võiks, peate oma peres ise otsustama) ja preemia saamiseks proovite ajavahemikku järjest suurendada 5 päeva, siis nädal järjest jne potil kakamist.
Oluline on meeles pidada, et kõhukinnisuse ravi on pikk, see kestab kuid ja sageli tekib tagasilööke, nendest ei tasu heituda, tuleb jälle alustada otsast peale.

Lugupidamisega,
Tiia Voor
.