Veel mõni lisaküsimus. 01.03.10 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Vabandan ette juba oma kirja pärast. Saatsin teile paar päeva tagasi kirja, kus olin mures oma 4-aastase poja pärast. Kõige suurem mure nüüd ongi see, et laps ei võta eriti kaalus juurde. Minu mäletamist mööda on ta 17 kg (mõned grammid siia-sinna) kaalunud juba pikemat aega (vähemalt pool aastat kindlasti, kui mitte rohkem). Ta muidugi ka väga halva isuga. Aga siiski ju sööb. Kasvanud on ta küll paar cm. Ja samas on ta ka väga elava loomuga laps ...Ainul rahmeldaks ringi.
Kirjutasite,et tsüstilise fibroosi haiged lapsed võtavadki halvasti kaalus juurde...Nüüd mul mure veel suurem...Eile läks lapsel veel kõht ka lahti ja minul nüüd täitsa paanika. Kaka on selline helepruun, kollakas. Aga tahaksin veel seda küsida, et milline näeb üldse välja rasvane väljaheide?
Ma loodan väga, et mul on lihtsalt kohutav paranoia. Aga kui sellest haigusest esimest korda nüüd kuulsin, siis tundusid lapsel nagu kõik sümptomid olema. Pidev kõhuvalu, pidevad hingamisteede haigused, kõht vahel kinni ja vahel lahti. Eile läksin juba nii kaugele, et katsusin keelega lapse otsaesist ja see oli soolaka mekiga.. (siis pidi higi hästi soolane olema).
Igal juhul suured tänud Teile ja jään Teie vastust ootama.
Üks kohutavalt paranoiline ema :(

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Teie lapse kaal on vastavuses lapse eaga, st kui panna tema kaal Eesti laste kaalu ja kasvukoridori, siis on Teie poja kaal samasugune nagu tema eakaaslastel. Ega selles vanuses laps ei võtagi enam niimoodi kaalus juurde nagu imik, et igal kuul lisanduvad kaalule teatud grammid. Selles vanuses lapsed mõnel kuul ei pruugi üldse kaalus juurde võtta ja mõnel teisel kuul lisandub see-eest mitusada grammi.
Rasvane kaka on läikiv nagu rasvased asjad ikka. Higi on kõigil inimestel kergelt soolaka maitsega, tsüstilise fibroosi haigetel aga väga soolane.
Oleta väga mures ja ma usun, et Teie mure ei ole põhjendatud. Tsüstilist fibroosi diagnoositakse higis klooriioonide taseme mõõtmisega ja/või geenianalüüsiga. Selles vanuses nagu Teie laps, peaksid olema olema ka muutused kopsuröntgenis.
Kui Teie mure kasvab ja jääb püsima, siis on õigem teha lapsel vastavad analüüsid, et välistada tsüstiline fibroos.

Ikka parimat,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

veel kõhukinnisusest.

Eelmisele kirjale lisaks. Unustasin kirjutada et veel sööme putrusid kaerahelbe, tatra, neljavilja ja odrahelbe, ning igale pudrule lisan tl täis nisukliisid.
Äitäh piret.

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,
Toit on küllaltki kiudainete rikas. Kui sellise toidu korral on roe ikka kõva ja roojamine valu ning vaevaga, on kindlasti vaja laste mao-sooletrakti haiguste arsti e. gastroenteroloogi konsultatsiooni. ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi