Allergia või tavapärane? 24.08.21 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Murekohaks hetkel lapse sage haigestumine( alustas eelmine sügis ka lasteaeda, mistõttu pidasin ka normaalseks), kuid ka varasemalt oli pidev haigestumine tõenäoliselt kõripõletikku, kuna haigus süvenes enamasti öösiti, kus laps ärkas haukuva köha ning hingamisraskustega.
Enamasti on haigus alanud nohuga, nüüd 2 nädalat tagasi oli esimeseks sümptomiks äkki tekkinud kõrge palavik ( 39.5), paar päeva hiljem tekkis ka köha ja vesine nohu, mis kulmineerus jälle öösel viliseva hingamise ning haukuva köhaga, hingamisraskusega.

2019 pani perearst bronhiaalastma diagnoosi ning raviks Ventolin, mis ka leevendas olukorda ja soovitas kassid ära anda. ( mida ei ole tehtud, kuna ju otseselt seost kassiallergiaga pole diagnoositud)
Ehk üle kahe aasta oleme maadelnud peaaegu iga kuu selle köhaga, paranemine tavaliselt 2- 3 nädalat, enamasti lapsel ka hääl kähe.

Väikelaste puhul ilmselt normaalne sagedased ülemiste hingamisteede viirushaigused.

Olen mõelnud minna allergoloogi juurde, kuid ei tahaks ka seda põhjendamatult teha, kuna ilmselt need testid valusad.
Küsingi, kas oleks alust kahtlustada allergiat või ülitundlikkust mingile ainele?
Pisut teeb murelikuks antud olukord ( nagu ikka emad mõtlevad ka üle) ja tahaks välistada muud tegurid, mis võiks põhjustada taolisi sagedaid raskelt kulgevaid köhaperioode.

Tänan.

Lugupidamisega

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Üheks köha põhjuseks on Teie lapsel kindlasti viirusinfektsioonidest põhjustatud kõritursed. Need tekivad tavaliselt öösiti, raskendatud on sissehingamine, kaasub haukuv köha, hääletus või hääle kähedus, sageli lisandub palavik ja tavaliselt möödub see mõne päevaga. Abi on füsioloogilise lahusega tehtud inhalatsioonidest, vajadusel tehakse haigla vastuvõttu pöördumisel ka Adrenalini lahusega inhalatsioone, antakse glükokortikortikosteroidi põletikust tekitatud turse vähendamiseks.
Pikemalt püsivad köhad, eriti kui - need kulgevad palavikuta, - vahelduvalt on kuiva ja märja köha episoodid,
- öösiti või naerul-nutul, füüsilisel koormusel vallanduvad köhahood, - tekivad sissehingamise takistusega hingeldushood, võivad olla küllalt suure tõenäosusega tingitud ka allergiast. Sellel puhul võib olla kuulda vilistavat hingamist ning abi on bronhilõõgasti salbutamooli (Ventolini) kasutamisest.
Suurema tõenäosusega on allergiaga tegemist siis kui hingamisteede nähtudega kaasneb silmade sügelus või punetsu, sage aevastamine, vesine ninaeritis, on olnud nahalööbeid ning lähisugulastel on allergiaprobleeme või astmat. Allergia olemasolule viitab ka haigusnähtude leevenemine antihistamiini kasutamisel.
Minu soovitus on kindlasti teha allergia uuringud. Nahatorketestide tegemisel tekkiv valu on võrreldav sääsetorkega. Oluline on enne testidele minekut vähemalt nädala jooksul mitte kasutada antihistamiini. Antihistamiini nt Zyrtec jt tarvitamisel ei ole nahatestide tulemused usaldusväärsed. Alternatiivina võib allergia uuringuid teha veeniverest.
Köhahoogude põhjuseks võivad olla lisaks infektsioonidele ja allergiale ka õhusaastus (tubakasuits, kodukeemia, peen tolm, tugevad lõhnad), füüsiline koormus, emotsioonid, külm õhk jm.

Heade soovidega,
Kjulge