Mono näit veres kõrge 11.03.21 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Vähemalt viimased kaks aastat on lapse vereproovis mono näit üle vähemalt 1 või kõrgem. Mõned korrad on üle normi olnud ka lymph, plt ja wbc. Aga need üksikud korrad. Mono on aga alati üle normi, milleks näitab <0.5. Perearst on kontrollinud verd umbes 2x aastas lapsel, et hoida silma peal D-vitamiini tasemel. Samuti on lapsel olnud perioode, kus on eriti kahvatu ja väga kehva unega. Ärkab öösiti sagedasti nutuga, ei maga välja. Viimasel ajal kurdab tihti, et kurk valutab. Ja samas järgmisel hetkel ei ole midagi. See jutt on kestnud ca kuu. Katsudes justkui tundusid mandlid pisut paistes, aga kurk ei puneta.
Siinkohal ongi mul viimasel ajal eriti suurenenud mõtteis olev küsimus, et kas ma peaksin kõrgenenud Mono näidu pärast muretsema. Perearst küll ütleb, et see on ok. Aga kuidagi ei anna rahu. Sooviks teisest arvamust.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Esmalt on vaja teada, kas vereanalüüsid, milles monotsüütide näit on kõrgem, on võetud haiguse ajal või kui laps on täiesti terve. Ägeda haiguse korral võibki olla monotsüüte rohkem.
Monotsüütide suuremast arvust saab rääkida, kui näit on üle 0,95.
Nelja-aastasel lapsel võivadki olla lümfisõlme veidi suuremad, neid peaks hindama perearst.
Kahjuks ei saa ma Teile teisest arvamust ütelda, sest andmeid on liiga vähe.

Lugupidamisega,
Tiia Voor