THS näit raseduse ajal ja joodi kasutamine 17.01.18 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen rase 14. nädalat. Kilpnäärme näitajad on kuni raseduseni alati korras olnud (olen spetsiaalselt lasknud kontrollida, kuna on soodumus ületalituseks, mis esineb peres emal ja vanaemal). THS näit on võetud nüüd kahel korral paari-päevase vahega ja tulemused on järgmised: 3,1 ja 2,5.
Määrati ravimit toimeainega Levo Tyroxine, 75 mikrogrammi päevas, 6 nädalat järjest ning seejärel tehakse uus proov.
Kuna need näitajad on minu jaoks võõrad, siis sooviksin teada:
1. Kas tegu on kilpnäärme üle- või alatalitusega?
2. Kas näidud on normist väga erinevad, st kas ohtlikud?
3. Kasutan Elevit Pronatali vitamiine, kas peaksin joodi lisaks võtma, kuna nendes vitamiinides seda pole üldse? Kui jah, siis kui palju peaksin lisaks võtma?

H.P

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Rasedate TSH normväärtused on mitterasedatest veidi madalamad, esimesel trimestril 0,1-2,5 mIU/l. Teie TSH väärtused on normi ülemisel piiril, mis peaks viitama võimalikule alatalitlusele. Siiski on oluline lisaks vaadata ka teisi kilpnäärmehormoone (TSH on tegelikult hüpofüüsist tulev "peegelhormoon") ja kilpnäärmevastaste antikehade tiitrit. Suure tõenäosusega määrati levotüroksiin pigem profülaktilisel eesmärgil, et loode igaks juhuks piisava klipnäärmehormooniga kindlustada. Joodi lisaks võtta pole vaja. Võib soovitada süüa mereande ja kasutada kodus jodeeritud või meresoola.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.