Rasedus, 33 nädalat, autoimmuunnehh türeoidiit 09.06.23 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere Doktor,
Eelmises päringus ei esitanud ma korrektselt oma küsimust, seega küsin uuesti: kas ma pean/tohin joodi lisanditena võtma, et tagada loote normaalset arengut? (Kala/vetikad panevad oksendama, ma neid ei saa süüa, enne rasedust ka ei söönud). Ma olen mures selle pärast, et kuna peaaegu terve raseduse jooksul pole joodi tarbinud, v-o ei saanud laps normaalselt arendada ilma joodita?
Tänan!

Eelmine päring oli selline:

Olen 33. n rase, on olemas autoimmuunne türeoidiit. TSH, fT4 ja fT3, Türeoglobuliini IgG on normis, TPO IgG on 2110. Endikrinoloog 2. semestri alguses ütles, et ma ei tohi joodi juurde võtta (enne seda võtsin ca 1 kuu jooksul rasedate vitamiine, mille koostises oli ka jood). Kas see on tõesti nii? Alles nüüd on minuni jõudnud info, et raseduse ajal kindlasti peab joodi juurde võtma, ka kilpnäärme haiguste puhul. Mul on nüüd paanika, et nii pika perioodi jooksul pole seda tarbinud, kala ega jodeeritud soola ma ei söönud. Kas peab need vitamiinid ikka võtma või mitte? Ämmaemand üldse naeris, et jood pole oluline… Olen hämmingus.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Veelkord selge sõnaga - paanikaks pole põhjust. Joodi ei pea võtma.
Peaks olema piisavalt konkreetne vastus.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.