TSH väärtused raseduse ajal 09.07.19 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Hetkel jooksmas raseduse 7. nädal. Enne rasestumist oli TSH näit 2,2. Üleeilne vereproov näitas:
TSH 4,16 (mlu/l 0,3-4,2)
Vaba trioodtüroniin seerumis 4,8 (pmol/l 3,1-6,8)
Vaba türoksiin seerumis 15,9 (pmol/l 12- 22)
Enne näitude andmist oli praktiliselt magama öö.

Kas ja kui palju mõjutab magamatust TSH näitu?

Mis on rasedatele normaalne TSH näitude vahemik?

Kas minu näitude juures oleks vajalik hakata võtma l-türoksiini, et ei tekiks raseduse katkemist või terviseriske lootele (vaimse arengu mahajäävus)? Kui jah, mis peaks olema ravimi annus?
Igaks juhuks lisan, et söön suht palju joodi sisaldavaid toite.

Lugupidamisega,
S.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kuna FT4 ja FT3 olid normi piires, pole TSH mõningase tõusu pärast liialt muretseda vaja. Raseduse esimesel trimestril on TSH soovitav vahemik 0,1-2,5 mIU/l. Kui TSH on kõrgem, on soovitav teha kordusanalüüs ja määrata koos TSH-ga antikehade (TPO-AK ja Tg-AK) tiiter, kui seda varem tehtud ei ole. Kui TSH on ka kordusanalüüsis kõrgem kui 2,5 mIU/l ja eriti veel kui sellega kaasneb ka antikehade tiitri tõus, on tõepoolest vajalik tõsiselt kaaluda L-türoksiini võtmist raseduse ajal. Alustatkse annusega 50 mcg päevas. Loote arengut selline minimaalne TSH tõus siiski tõenäoliselt ei mõjuta. Magamata ööd TSH tõusu põhjusena ma tõsiselt ei võtaks.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.