Kilpnäärme alatalitus? 26.11.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere

Alustuseks niipalju, et olen tugevalt ülekaaluline 56-aastane, kuigi päevane kalorite hulk ei ületa 2000, liigun igapäev peaaegu tund. Probleem kerkis üles, kuna ma köhin pidevalt sellist ärritusköha. Olen käinud kopsuarsti juures, südamearstil ja kõik on uurinud aga põhjust nagu pole leidnud. Kurgus oleks nagu klimp, mis tekitab tugevad köhahood, vahel kuni oksendamiseni(sealjuures võib kõri olla valus ka köhimisest?). Ajakirjast lugesin, et see võib olla kilpnäärmest. Nahk on nagu kuivanud, küüned haprad ja pikilõhedega ja juuksed on hõredamad kui varem. Pidevalt on ka uinumishäire kuna kõriklimp nagu häirib. Lisaks veel tihti kätevärin.

Ootan tänuga vastust

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie küsimust lugedes arvan siiski, et pigem ei ole Teie probleemid kilpnäärmehaigusest tingitud.
Tendents kehakaalu suurenemisele on olnud Teil tõenäoliselt aastaid, oma osa annab siin ka nn. üleminekuperiood. Selleks, et kaalutõus peatuks ja võib-olla ka langusele pöörduks, peaks ööpäevane kaloraaz olema alla 1600 kcal. Iga päev tund aega liikumist on tore, kuid kui see on poes käimine või koeraga jalutamine, siis sellest küll suuremat abi ei ole. Olete veel noor inimene ja võimalik füüsiline koormatus tuleks läbi mõelda. Mingi sportlik harrastus (ujumine, kepikõnd jne.) 2-3 korda nädalas ei teeks paha.
Täiskasvanud inimesel võib kilpnääre põhjustada köhaärritust harvadel juhtudel - kui on tegemist kasvajaga või kui kilpnäärme maht on normist vähemat 3-4 korda suurem. Selliste muutuste olemasolu on perearstil lihtsa kaela katsumisega kerge kindlaks teha. Ka talitlushäire on vähetõenäoline, kuna vaevused on vastukäivad - kuiv nahk ja kaalutõus viitaks nagu alatalitlusele, kätevärin nagu ületalitlusele. Pigem arvan, et varasemast kuivem nahk, hõredamad juuksed ja hapramad küüned on ealised muutused ja seotud ka menopausiga.
Igaks juhuks võite siiski perearstiga võimaliku kilpnäärmehaiguse üle nõu pidada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.