L-Thyroksin ja billid 22.08.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 21 aastane ja mul avastati kilpnäärme alatalitlus 15.aastaselt.Olen sellest ajast saadik võtnud L-Thyroksini.Praegu võtan seda 125mg. Bille olen ma võtnud 1,5 aastat. Tsh on viimsel ajal kõrge olnud (u.45). Kas billidel võib sellega asi seoses olla?

Ettetänades,
Kadri 21

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui TSH on viimasel ajal nii kõrge olnud, võib see tähendada kas olulist L-türoksiini aladoseerimist või vähemalt paarinädalast ravikatkestust. Vastavalt põhjusele tuleb ka käituda. Kui ravikatkestust pole olnud, tuleb L-türoksiini annust tõsta 150-175 mcg (aga võib-olla ka 200 mcg-ni päevas). Annust võib suurendada järk-järgult hormoonanalüüside kontrolli all. Kui on olnud ravikatkestus, ei tohi selline asi enam korduda. Igal juhul tuleb kasuks TSH kõrval ka teiste kilpnäärmehormoonide (FT4 ja FT3) määramine, eriti momendil, kui analüüsid korras ei ole.
Rasestumisvastaste antibeebipillidega pole kilpnäärmeprobleemil mingit seost.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.