TSH 75 23.04.08 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere
Mul diagnoositi äge alatalitus, TSH 75. Sünnitasin 4 kuud tagasi ja arsti sõnul võib see olla tingitud sellest ning loodetavasti haigus taandub ise-enesest. Kuna alatalitusega elus esimest korda kokku puutun (teismelise eas oli ületalitus), siis uurisin internetist selle kohta infot. Ühesõnaga kuna käed ka "surevad" pidevalt ja iga paari tunni tagant vajalik midagi magusat põske pista (süda hakkab pekslema ja käed värisema), kas peaksin lasta eraldi kontrollida veresuhkrut ja kas võib olla oht et käed ühel hetkel ei pea käed vastu ja võin lapse maha pillata? Lisaks doosiks 3 tabletti L-Thyroksin, kas see kogus lapsele halvasti ei mõju? (imetan siiani ja laps lisatoitu ei saa)

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie puhul on tegemist nn. sünnitusjärgse kilpnäärme põletikuga ja see võib tõepoolest ka iseenesest taanduda. Siiski on parem võtta arsti järelvalve all mõnda aega L-türoksiini, et parandada enesetunnet ja toonust. Mõnikord võib kilpnäärme alatalitlus ka püsima jääda ja sel juhul tuleb L-türoksiini võtta kogu ülejäänud elu. Veresuhkrut see seisund ei mõjuta ja suhkurtõbe sellega seoses karta pole vaja. L-türoksiin ei ole lapsele ohtlik. Tegelikult L-türoksiin ei ravi midagi, vaid üksnes asendab Teie organismis puuduvat hormooni. Normaalselt talitleva kilpnäärme puhul toodaks organism seda ise piisavalt.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.