Lantus ja selle toime 13.12.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere. Mul on mure lantuse kasutamisega. Nimelt pean õhtul magama minema suhteliselt kõrge veresuhkruga (13-14), et see hommikuks liiga madalale ei langeks. Tavaliselt on sellise süsteemiga hommikul veresuhkur 5-7 (lühiajaline ei tohiks enam mõjuda). Arst väidab, et selline asi pole võimalik, Lantus peab veresuhkrut stabiilsena hoidma. Kui süstisin Lantust õhtuti, tekkisid nii päeval kui ka öösel veresuhkrul kõikumised. Nüüd süstin hommikuti, ikka kõigub. Kas võib väita, et mulle lihtsalt Lantus ei sobi ja peaks muid alternatiive otsima või peaks veel mingit muud skeemi proovima ja kui, siis mida? Kõike head soovides.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Esimene küsimus - kas Teil on 1. või 2. tüüpi suhkurtõbi? Kui 1. tüüpi suhkurtõbi, olete täielikult sõltuv süstitavast insuliinist ja hea kompensatsiooni saavutamiseks tuleb Lantuse annus tõenäoliselt jagada 2 süsti vahel (hommikul ja õhtul). Kui 2. tüüpi suhkurtõbi, võib kas üldse ilma pikka insuliini süstimata läbi ajada või Lantuse lühema toimeajaga insuliini (Protaphane, NPH) vastu välja vahetada.
Arutage probleemi uuesti oma raviarstiga. Tõsi on ka see, et iga insuliin (olgu kuitahes kiidetud) kõigile ei sobigi.
Tervitades,
dr. Anu Ambos