Kilpnäärme põletik? 10.09.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Kiri tuleb pikk, loodan, et jaksate lugeda ja ootan pikisilmi sellele kirjale ka vastust.

Olen 32 a. naine 168 cm ja 60 kg (olnud alates 17 aastat samades mõõtudes). Mul on üks 1990 aastal sündinud laps (rohkem lapsi pole).
Jaanuari alguses 2003 tõusis mul palavik 39,5 -ni , kurk oli hirmus punane ja valutas ning oli tunne, et kurgus puudub limaskest, sest kurk lausa "põles". Viiendal päeval läksin arstile, sest koju arst ei tule, palavik oli endiselt 39,5. Võeti kurgu- ja vereproovid ning arst åutles, et mul on kilpnäärme põletik. Raviks määrati 'i tablettide (5ml) kuur. Siis läks haigus üle, kuid kurgutilal oli peale seda näha tillukesi valgeid villikesi. Aasta pärast ehk siis aastal 2003 peale Jõule jäin taas haigeks, enesetunne oli täpselt samasugune nagu eelmisel korral: põlev kurk, hirmus kuivaköha (seda just õhtul ja öösel pikali asendis), palavik 39-40 C kraadi. Selleks, et saaksin magada ja ei peaks kogu aeg köhima olin pool istuvas asendis, jõin kurgu niisutamiseks sooja vett, aga abi sellest polnud, siis 5-ndal ööl võtsin kurgupastille ja kohe kui üks pastill ära sulas, võtsin järgmise - sedasi sain palavikugi järgmise päeva hommikuks 37,5 C kraadile. Läksin arstile ja ütlesin, et mul oli samasugune tunne selle "gripi" ajal kui aasta tagasi siis kui avastati kilpnäärme põletik. Võeti kurgu- ja vereanalüüs, kuid öeldi, et kõik on korras (eelmis aasta arst, kes enne oli diagnoosinud kilpnäärme põletiku (oligi spetsialiseerunud kilpnäärme haigustele) oli muidugi meie polikliinikust ära läinud mujale). Kuid palavik, 37,1-37,3 (iga päev hoolimata kellaajast (kui midagi füüsilist teen, nt. jooksen, koristan jne, siis palavik tõuseb paari kraadi võrra) kaela higistamine (just öösiti), kurgu punetus ja punased punnikesed kurgus, keelel on pidev valkjas-kollakas katt, valud rindkeres (ees südame piirkonnas ja taga turja piirkonnas), lihaste valud (kanged lihased), närvivalud, kõhuvalud kestavad siiani; vahest tuleb keset ööd iiveldustunne ja olen paar korda käinud oksendamaski (kuid peale maomahla midagi ei ole tulnud), hommikuti on pidavalt nõrkuse tunne ega jaksa tõusta voodist, kuigi magama lähen juba kümne ajal õhtul.
Kooliajal (aastal 1986 vist) arst ütles, et mul on kilpnääre suurenenud, kuid hiljem endokrinoloog seda ei kinnitanud. Nüüd viimase ultraheli-uuringu paberilt lugesin, et parem pool kilpnäärmest on hästi vähe suurenenud, kuigi arst seda mulle öelnud pole. Vereproovid näitavad küll vähe erinevalt kui norm on ja põletikunäidud on olnud kogu see aasta normist kõrgemad (vahemikus 27-42).
Lisainfoks veel: nahk on mul kogu aja kuivem, küüned on nagu paberist ja vahetevahel ilmub nahale erinevaid allergilisi ilminguid: pisikesed punased täpid laiguna, nimme piirkonnas ja kaenla all peale karvade ajamist hirmsasti sügelevaid kuplasid, silmadele ja huultele ja ka näonahale on tekkinud sügelevaid paistetusi, mis õhtuks on jälle ära lähevad; suvel tekkisid (peamiselt jalgadele) suured nagu hästi mürgise sääse hammustused, mis sügelesid hirmsasti ja olid naha alt sinised (nagu suured sügelevad muhud) ja läksid kolme päeva möödudes ära kui hõõrusin neid soolaga.
Vasaku külje peal ei ole saanud aastaid magada, sest kogu vasak rinna pool jääb valusaks ning jalad sirgetena ei ole samuti saanud magada, sest siis hakkab kõhus ebameeldiv tunne - justkui tiritakse soolikaid sirgeks ja kolmnurgas rindkere all on aeg-ajalt teravad valud. Lisaks veel on tihti külma ja kuuma vahelduv tunne ning kaenla-alused higistavad isegi siis kui mul on külm ja mida külmem mul on, seda rohkem kaenla-alused higistavad ning eriti parem poolne kaenla-alune. Tihtilugu käed värisevad, pea käib vahest ringi ja on selline kerge tunne nagu hõljuksin.
Olen karske eluviisiga ja armastan palju liikumist, kuid nüüd tundub, et ei saa enam jooksmas käia, sest hingekurk jääb valusaks (justkui külm õhk tuleb otse kurku ja kõrvetab). Kurgus on pidev ahdistustunne ja~vahest selline kõditav tunne ning õhtuti tunnen pidevat teravat kuid samas tähelepnematut valujutti kurgu alaosast (lohust) kõrva taha välja ja kõrvad sügelevad tihti seest poolt justkui oleks vaiku täis, mõnikord tundub nagu oleks ka vett kõrvas. Arst on kontrollinud mu kõrvu ja öelnud, et kõrvad on puhtad ja korras.

Ma ei suitseta ja alkoholi tarbin vaid pokaal veini kahe kuu jooksul või aastas paar pitsi viina.

Nüüd lõpuks on minu polikliiniku arst saatnud mind kurgu-kõrva-nina arstile uuringutele.

Lõpuks küsimus, kas see kõik võib siiski viidata mingile kilpnäärme haigusele?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie kirja põhjal tundub siiski, et seekord ei ole tegemist kilpnäärmehaigusega.
Tõepoolest on olemas alaäge kilpnäärmepõletik, mille sümptomiteks on kaelavalu, palavik, settereaktsiooni tõus ja mida ravitakse prednisolooniga. Võimalik, et 2003a. jaanuaris Teid tõepoolest see tõbi tabaski. Samas on tegemist ägeda haigusega, mis raviga täielikult paraneb ja hiljem enam ei kordu. Kõri limaskesta muutusi kilpnäärme põletik aga ei tekita. Villikesed, punetus ega köha pole kilpnäärmehaiguse tunnused. Seega on nina-kurgu-kõrvaarst õige tohter Teid konsulteerima. Võimalik, et tegemist on lihtsalt kurgumandlite põletikuga, mis on tegelikult tõsine haigus ja vajab ka antibakteriaalset ravi.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.