1 tüübi diabeet, kõrged suhkrud. Rapidi toosi tõstnud juba 2 korda 16.06.20 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Harulikult süstin rapidit enne sööki 5 + 5 + 7 +5
Levemiri hommikul 14 ja õhtul 9. Kolm nädalat tagasi hakkasid veresuhkrud tõusma.. Peale seda kui üle pika aja rattaga sõitmas käisin. Kusi muutus ka magusaks. Mõõtsin vs peale sööki sageli, ja tegin 1 ühiku või 2 ühiku kaupa rapidit peale sööki juurte. Hiljem julgesin kohe enne sööki juba teha rohkem.. Kõige kõrgem oli umbes nädal tagasi peale hommiku sööki 24mmol/L
Tänane:
5 ühikut rapidit enne sööki ja peale sööki veel ilma testriba kulutamata 4ü juurde. Levemitri 15
vs kell 11:00 - 16.6 tegin 3 ü rapidit juurde. 11:38 vs 15.2 ja tegin veel 1 rapidi. enne lõunasööki vs 12.9 tegin rapidit 9ü kell 14:40 vs14.9 tegin 3ü rapidit ja läksin välja kõndima.. et äkki se loksutab midagi paika. tagasi tulles kell 17:00 vs 7.1. Kell 18:00 enne sööki vs 4.2. Tegin rapidit enne sööki 5 ja tund aega hiljem mõõtsin vs. se oli 14.4 tegin veel 2 rapidit 20:08 vs 13.6 mõttlesin jupp aega, aga tegin ikka veel ühe rapidi. kell 21:37 enne viimast sööki vs 16.3. tegin 6ü rapidit ja 10 Levemiri. Kell 23:00 vs 16.6 vajutasin veel 2ü rapidit. nüüd kell 0:10 vs 12.4

Oli ka arvamine, et levemir äkki ei toimi.. prrak või ei imendu. Väga kõrgeks läksid just peale seda kui olin uue karbi lahti teinud. Proovisin teisest karbist peniga. Ei olnud vahet. Käisin ostsin teisest apteegist veel ühe levemiri välja. ikka sama.

Kaalun 71.5 Kg Mulle tundub, et se kogus on juba väga palju? Levemir ja rapid kokku 66ü

Muidu ma varem käisin rattaga sõitmas või väljas kõndimas. Märtsis oli köha ei saanud kriisi ajal välja minna. Sai ainult tuba pidi kõndida olid ka vs kõrged, perearst kirjutas siis ab raviks klerimedi.. se võttis tookord vs alla. Hiljem Mai algul oli jälle hamba valu sai jälle ab kuur tehtud. Aga mingi köhatamise haigus on vist olnud juba pikkemat aega, ma arvan et se koroona ei ole sest se oli juba sügisel natuke..

Ma arvan, et nii palju ma vist ei peaks süstima. Olen umbes 20 aastat juba seda levemiri ja rapidit süstinud ja kirunud.. minuarvates levemir ei imendu alati igalt poolt.. Ja peab koguaeg sporti tegema, et vs püsiks. Ma ei tea mida teha.. Kas on imingi infektsioon? Läks organism stressist lolliks? vs kõikumine

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Väga raske on Teid ja Teie haiguslugu tundmata nüüd meili teel kohe asjalikku nõu anda. Infektsiooni välistamiseks tuleks teha perearsti juures vereproov ja kui organismis on tõepoolest põletik, aitab selle ravi ka veresuhkru kontrolli alla saada. Ka stressi ja füüsiline ülepinge võib veresuhkrut tõsta (näiteks võistlussport), kuid mõju ei kesta tavaliselt kaua.
Nüüd veresuhkrute juurde. Perearsti soovitus, et esmalt tasuks tõsta lühitoimelise insuliini annuseid on igati asjalik. Tavaliselt aitab selline taktika paar päeva jooksul kõrgest suhkrust jagu saada. Kui aga nädala jooksul pole suhkrud paranenud ja ka hommikune tühjakõhu veresuhkur on jätkuvalt kõrge, on mõistlik suurendada ka pikatoimelise insuliini annust. Süstekohtade ja iga süsti järel nõelte vahetamine on samuti väga oluline. Lõpuks võiks Levemiri asemel proovida ka uut ja tugevama toimega pikatoimelist insuliini Tresiba, kuid sel juhul tuleks Teid selle insuliini omaduste ja annustamise osas juba täpsemalt nõustada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.