Diabeet 3-aastasel 08.10.11 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, mul on selline küsimus, mida arutasin ka oma diabeediõega, aga sooviksin ka teist arvamust, sest olen üpris mures!
Meie väiksel preilil avastati siis 15. septembril diabeet, harjume uue olukorraga kodus juba, aga minu mure seisneb selles, et arsti ja õe sõnul enne oodet ei peaks veresuhkrut kontrollima, aga olen nüüd ikkagi seda teinud ja minu üllatuseks on näidud üpris kõrged 2h peale söömist ehk enne oodet siis nii 12-16, helistasin kohe ka diabeediõele, et küsida selle kohta ja tema väitis siis nii, et ma ei peaks muretsema, et osadel võibki 2h peale seda kõrgem olla, et oodet ära jätta ei tohi, sest siis võib enne põhisööki olla hüpo seis (räägin oma sõnadega, kuidas jutt meeles), aga ise olen nii ära hirmunud, et enne oodet siis kell 11 ja siis pealelõunat 15 on ikkagi suhkrud kõrged...enne põhisööki on näidud olnud 4,5-8 ni...aga aru ei saa, mida ma küll valesti teen, et oodete aeg ikka veresuhkur kõrge...kaalun sööki, arvutan süsivesikud välja, aga tulemust ei ole...
Meie tänase päeva näidud ja söömine:
vs 6,4/5 ühikut humalog mix kell 8.0-900-hommikusöök 100g jogurtit(haps)
1 terve võieib
kell 11-11.30 oode 50g pirni kuna vs oli 15,6
kell 13.00 lõunasöök ja veresuhkur 4,7 ,punane lihasupp(hapukurk,sibul,kartul,till)300 g ja 1 võileib
kell 15-15.30 oode enne seda näit 17, seekord ei julgenud anda

õhtused näidud on enam-vähem korras ja enne õhtusööki süstime humalogi - seda kiiretoimelist.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kahjuks ei tegele ma lastega ja arutada tuleks oma lapse ravi küsimusi siiski lasteendokrinoloogiga. Mõistan lastetohtri ja diabeediõe muret, et ilma ooteta võiks laps kergesti söögivaheaegadel hüposse minna. Lapse füüsiline koormus on sageli üsna ettearvamatu. Näete isegi, et ooteelsest 15,6 mmol/l veresuhkrust saab ilma insuliini süstita enne lõunat 4,7 mmol/l. Nii väikesele lapsele on hüpod ohtlikumad kui lühiajaline veresuhkrute tõus. Iga laps on aga eripärane ja kui Teie oma ei ole suur rahmeldaja, vaid tasane nokitseja ja rohkem toas kui õues, võib edaspidi teha ooted väiksemad või näiteks õhtuoote hoopis ära jätta. Iga lapse eripäraga kohanemine võtab aega, esialgu rakendatakse trafaretset ravikorraldust, mida siis tasapisi vastavalt iga lapse eripärale kohandatakse.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.