Lapsel öösiti valusad gaasid. 31.07.11 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere jälle,

küsisin mõni aeg Teilt oma poja allergia kohta küsimuse ja kui Teil võimalik, siis äkki tutvute sellega enne( http://www.kliinik.ee/noustamine/allergoloogia/id-38/?question=61034#list ), kuna Te seal lõpus küsite lapse gaaside kohta ja järgmine mure meil nüüd ongi nendega. Soomes olles panin ka tähele, et lapsel vahel öösiti gaasid, mis teda nutma ja vähkrema panid, aga kuna seda väga tihti ette ei tulnud või vähemalt ei seostanud ma tema halvasti magamist ainult nendega. Nüüd Eestis olles on pojal kaks nädalat öösiti olnud valusad gaasid või siis puhitus vms aga gaasidega on see seotud ja asi on nii hulluks läinud, et tänu neile ei saa me magada keegi enam, kuna igal ööl 2-4 ajal laps muudkui vähkreb ja nutab, vahel puuksutab sellel ajal ja vahel mitte, on kordi, kui on tal nii valus, et ta on täiesti lohutamatu olnud ja ainult röögib. Päeval puuksutab vähe ja ei tee nende peale teist nägugi. Kuna meil on allergia mõni aeg tagasi probleemiks olnud, aga kuna lööved kadusid, siis hakkasime vaikselt kõike lapse menüüsse tooma, siis nüüd ongi minu küsimus järgmine, et mille vastu allergia võib välja lüüa just valusate gaaside näol? Gluteenitalumatus või siis piimatooted? Soomes võis gaase meil vähem olla, kuna seal enamus piimatoodetest rasvatud või siis väga vähese rasvasisaldusega, kõike muud sõime samamoodi. Vahel on hakanud ka kukalt sügama jälle. Kaka ise on suhtelist normaalne, vahel on natuke vedelamavõitu, aga kõht siiski täitsa lahti või kinni pole olnud. Kaalukõvera kohta palju öelda ei oska, pole ammu kaalumas ja mõõtmas käinud last, see ees alles kuu aja pärast. Mainiks veel ära, et laps meil nüüdseks peaaegu 1,5 aastane ja saab veel öösiti Aptamil Allergy Digestive Care piima, kuna see on ainus asi, mis on teda siiamaani natukene lohutanud ja nüüd kui gaasivalud eriti välja löövad, siis peame seda talle öösel tegema üle 500 ml, küll lahjendatul kujul, aga siiski joob ta meil öösiti väga palju. Kõike seda sai nüüd kokku palju, aga loodan, et oskate aidata nõuga või oskate suunata meid kuskile, kuna see kõik on meile väga kurnav.

Ette tänades...

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Mulle tundub, et lapse õised uneprobleemid/gaasivalud on momendil kõige enam seotud sellega, et seedetraktil pole üldse võimalust puhata. On tekkinud suletud ring - laps nutab öösel ...lohutuseks saab küllalt palju piima või midagi muud juua ja see momendiks küll leevendab, kuid tegelikult süvendab tegelikult probleemi. Püüdke öisest toitmisest tasapisi loobuda ja joogiks andke vaid vett. Piima ja piimatoodete osakaal võiks olla 500 - 600 grammi, tingimata andke hautatud aedvilja, liha, erinevaid putrusid. Gaaside põhjuseks on ka toored puuviljad ja seepärast olge nende andmisega mõõdukad. Aktiivne liikumine kiirendab ka soole motoorikat ja aitab gaasidel paremini väljuda (päeval vähem probleeme). Sooja vee protseduurid enne uinumist on igati head. Tundliku naha puhul on vaja vanniveele lisada vanniõli ja pärast tingimata kreemitada. Pidage ka toidupäevikut - kirjutage nädala jooksul üles, mida laps sõi ja missuguses koguses ning kui palju oli probleeme gaasidega, nahalöövetega. Selle põhjal võib teil endal selguda, millest oleks mõistlik lapse menüüs loobuda või siis analüüsida päeviku andmeid koos perearstiga /allergoloogiga /dieetõega... Nendest andmetest ja muidugi ka kaalukõverast võib selguda edasiste uuringute vajadus.
Edu soovides,
Kjulge