8 kuusel lapsel silmavalgetel krobelised alad 14.08.14 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere, Umbes kuu aega tagasi avastasime, et meie 8 kuusel lapsel 1 silmvalge sisenurgast punane ja limaskestal näis olevat nagu mingi kõrgem koht. Käisime järgemööda 2 erineva arsti juures ja tarvitasime 2 erinevat tilka paari nädala jooksul. Nüüd on laps 1 nädal ilma ravita, silmad ei ole praegu punased, küll aga on silmavalgetel näha ebatasasused kohati (nagu liivapaber ) . Laps muidu rahulik ja toimekas, sööb ja joob palju, saab praegu nii rinnapiima kui ka Aptamil piimasegu. Öösiti magab küll tavaliselt halvasti , st ärkab nii 2 v 3 tunni tagant ning nõuab süüa. Vahel on mureks gaasid ja ajutine kõhukinnisus, aga muidu näib nagu terve laps. Kas silmavalge krobelisus võib olla mingi allergia väljendus? Esialgu oli ainult 1 silmal näha ebatasasus, aga nüüd veidi ka teisel silmal.
Vastust ootama jäädes
A.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Olete kasutanud Fucithalmic silmatilkasid, mis on infektsioonivastane ravim ja lecrolyn on nõrk allergiavastane ravim. Allergiaga kaasneb tavaliselt silmade punetusega ka sügelus, pisarate vool ja küllalt sageli on samal ajal nohu. Infektsioonist põhjustatud silmapõletiku puhul on silmad punetavad ja "rähmased" , tekib kollakas eritis, silmalaud kleepuvad kokku. Allergilisele silmapõletikule võib silmade sügamisel lisanduda infektsioon ja siis kasutatakse ka kombinatsioonrohtusid, mis aitavad nii allergia kui infektsiooni vastu. Silmaarst saab otsustada täpsemal vaatlusel, millele leid rohkem iseloomulik on ja allergiatestidega saab uurida ülitundlikkust õhuga levivate allergeenide suhtes. Väga oluline on teada, kas lähisugulastel on allergiahaigusi? kas lapsel on kokkupuudet koduloomadega ja kas see silmade leidu mõjutab? kas on eksponeeritust tolmule, kodus olmekemikaalidele, remondiolukord? jt ärritavad tegurid. Kõige paremini oskab olukorda hinnata ikkagi silmaarst, kes vajadusel saadab allergoloogi konsultatsioonile. Heade soovidega, kjulge