atoopiline dermatiit 10.05.04 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere

mul on sünnist saati atoopiline dermatiit. Allergiatestide järgi on igasuguste asjade vastu allergia (söögiasjad nt: magus, rukkijahu, nisujahu, piim ja tooted, muna, pähklid, apelsin, kartul jne; taimetolmud nt timut, võilill ja veel; mõned loomad: merisiga...). Ühesõnaga palju asju, et ei ole võimalik neist kõigist hoiduda. Samas ei ole ühegi toiduasja vastu sellist tugevat allergiat, et kohe äkki löök hulluks (testilt oli kuni nr 2ni??), vaid stabiilselt kogu aeg olemas. Mul on oma allergoloog juba algusest peale Keskhaigla juures.

---> Esimene küsimus oleks see, et kas ma peaks minema mõne teise allergoloogi juurde kõrvalarvamuse jaoks???

Kui ma noorem olin, siis oli mul allergia ainult põlveõndlates ja käeõndlates. Siis puberteedieas võtsin merisea (algul ei teadnud et ta vastu on allergia) ja mul allergia nende aastatega "ronis laiali". Ehk üle keha laigud. Siis kui lööbe hetk, siis tugevamalt, punased jne. Muidu lihtsalt nii et mina kui "proffessionaal" tunnen ära ja päevituse laigulisuse järgi tunneb ära. Nüüd juba aastaid ei ole enam merisiga (u 5 aastat).

---> Kas on võimalus, et allergia koondub kuskile tagasi või jätkuvalt ÜLE KEHA???

Kui ma olin 13 aastane, siis oli mul nn esimene halb talv. Ehk allergia oli talv otsa väga tugev - eelkõige jäi meelde sellepärast, et ta oli NÄOL tugev. Teine "halb talv" oli siis kui läksin puhta õhuga väikelinnast Tallinna. Ma ise arvan et äkki on see seotud õhusaastatusega - siis lõi allergia ka hullult välja, talv otsa oli ka näol (suu ja silmade ümbruses) hoopis teistsorti lööve. Selline punane ja valus (õrn nahk tegelt ka). Samas oli ka oma "vana lööve" alles ja see ka tugevam. Nüüd see aasta oli jälle "halb talv"...Mulle hakkab tunduma, et see käib mingi 5aastase intervalliga (olen kohe 23). Üle keha olid väga tugevalt punaseid laike, pidevalt määrisin rohtudega. Tabletid nagu vist võtsid sügelust ära, aga nagu muud ei teind. Näol oli seesama teistsugune valus punane allergia (suu ümber, silmade ümber), mis kergelt nagu meenutaks mingi muud nahahäda - nt aknelaadne, aga reageerib ainult tugevatele allergiarohtudele, Cutivate, Elocon o,1%, aga seda ka vähe. Sibicort ei teinud sellele allergiaväljendile midagi, nagu hapukoort määriks. Oma vana allergia laadile aga mõjub leevendavalt küll.

--->Kas see intervalli asi tundub mõttega? Või võis olla asi mingis ärritajas? (allergoloogiga tegime söögiasjade testi, aga midaig erilist ei näidanud, tegin piimatoodete ja magusa [lapsest peale räägiti et magus mõjub kõige hullemini mulle] "dieeti", aga mingit vahet ei olnud)

---> mul on allergia ka HUULTEL. Määrin Sibicorti.... Mis tulemus sellel võiks olla tulevikus? Kui halb on see salvide toppimine NÄOLE? Allergoloog ütles küll et seda Cutivatet ja Eloconi ei tohi määrida, aga no kui häda käes, siis TÕESTI MUU EI AITA (hetkel oli ülalaugudel suht palju jälle).

--->mingist saksa saatest kuulsin et on hormoonivabad allergiasalvid tulnud (aga see vist käis ainult ühe teise haiguse kohta - neurodermatiit)???? Kas see on tõenäoline, et Eestisse tulevad need ka? EHK minu kui naisterahva kõige suurem mure ->
MIS MA OMA NÄOGA PEALE HAKKAN?????????
(ma ise realistlikult prognoosin, et mu nahk on arvatavasti 10 aastat minust ees? [kui näole ronis asi 13 aastaselt ja sealt maalt tuli hakata ravima rohtudega ka nägu] Kas ma võiks muidu hakata kasutama juba apteegikreeme, mis on "vananemist takistavad"? ehk vanemale generatsioonile?)

Nüüd kevade poole on see punetav ja valulik allergiavorm taandunud (see "halva talve asi"). Üritasin muide ka solaariumis käia, seda eelmise aasta maist (üks nahaarst, kelle juures komedooniteemal käisin, arvas et võiks proovida, äkki rahustab)...nii aeg-ajalt käin, et kerge jume oleks ja see punane ei paistaks välja...siis nagu tervem jume....(nahk mõnest kohast õhem ja kapillaarid mudu paistavad [silmaaluste "kottide" juures]) ...Kas võis talvine lööve, mis hakkas augusti lõpus-septembri algul tekkima sellest tulla????? Mu teine teooria on, et mul oli poiss, kelle juures praktiliselt elasin kuskil juulist (enne käisin 3 korda nädalas, alates märtsist'03) kuni jaanuarini ja tal oli nii elutoas, kui tema toas hiigelsuur sõnajalg - et äkki sellest üllitundlikus???? (taimetesti ei teinud me talvel). Aga samas oleks see pidanud ju kohe välja lööma?????

---> Mis te arvate asjast? Kas on mingi tõenäosus (TEGELIKULT), et asi võiks natuke paraneda?

Andmeid igaks juhuks:
*Naisterahvas
*23 peaaegu
*Tallinnas õppiv, väikelinnast
*Emal on eeldused allergiaks - mingi aeg mingid väiksed sügelused on olnud (kõrvas nt, häbemekarvade piirkonnas), aga mitte midagi suurt.
*Väiksena räägiti mulle et sain selle "haiglast", et oleksin sündinud paar kuud enne või pärast, siis poleks seda.
*meri ja päike mõjuvad hästi :)
*Allergialiigid mis mul on - see minu tavaline on ekseemi kujul - kuivad ketendavad laigud, mis siis on kas punased ja sügelevad ja ketendavad kui on lööbe aeg või sellised peaaegu nähtamatud ekseemikohad, kui on "hea periood". Päevituse "söövad" loomulikut ära. Ja see on mul KOGU AEG. Väga harva on perioode, kus seda peaaegu üldse ei ole. Siis teine vorm on see, mis on näol (näol ka tavalist ekseemi - huultel, ülalaugudel, oimukohad, aegajalt laubal, kunagi esimese halva talve aeg ka ülahuule peal, mõnikord ka selle silmakoopa alumise kondi peal) on see punane ja valulik, näeb välja mitte niivõrd laiguna, kui mingi nahahäda (teepuuõlile ei reageeri, ei parane, vistrikuvesi ka ei sobi). Kolmas variant on selline mis on väga harva ja viimasel ajal ei ole oludki - vistrikud. Need on siis kui midagi väga halba hästi palju söön - siis lööb kohe välja (nt viimased korrad: pakk kuivatatud virsikuid, 3 prantsuse päritolu õuna). Ja siis on mingi selline hiljutine variant (säärtel ja käsivartel eriti hästi aru saada....) et ma tunnen et nahk ei ole sile ja sügeleb kui on lööbeaeg. Aga välja nagu ei paista. (Allergoloog ka vaatas see talv, et ohhoo, mingi uus variant).

Noh...sai pikk jutt...Ehk viitsite lugeda ja midagi vastata.

Ette tänades,
M.R.

Arst vastas:

dr Maire Vasar

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere!

Kirjast selgub, et põete atoopilist dermatiiti imikueast. Teid on uuritud
põhjusliku allergeeni selgitamiseks- ei selgu täpselt kas nahatestide või
vereseerumi analüüsi alusel -, teil esineb ülitundlikkus mitmetele toidu- ja
olmeallergeenidele ning loomadele. Atoopiline dermatiit on eriline ekseemi
vorm, mis võib mõnele inimesele muret valmistada terve elu,. Imikueas on
lööve põskedel, jäsemete sirutuspindadel ja võib haarata kogu keha.
Suurematel lastel paikneb lööve eelkõige küünra-ja põlveõndlates.
Täiskasvanueas aga eelkõige silmade ja suu ümbruses ning kaelal. Seega
vanusega seoses muudab lööve oma asukohta ja ka iseloomu. Ligikaudu 50%
atoopilise dermatiidi haigetest täiskasvnueas on probleeme käteekseemiga. Ka
teie lööve paikneb praegu enam näol ja huultel. Ägenemisi põhjustab muidugi
mingi kontakt allergeenidega. Kuid ka toiduallergeenidele ülitundlikkus võib
aastatega muutuda. Ei selgu kirjast, kuna te viimati allergiauuringuid
tegite aga alati peab testi tulemust õieti interpreteerima - kas just see
toiduaine on teie allergianähtude põhjuseks. Kuna lööve asub ka huulte
piirkonnas ja olete allergiline õietolmudele, tuleks mõelda ka nn.
ristreaktsioonidele. S.t., et õietolmudele tundlikud inimesed ei saa süüa
toorest puu- ja juurvilja, kuna siis tekib lööve just suu limaskestale ja
huultele. Kas teil olid nahatestid positiivsed peale timuti veel mingitele
õietolmudele? Samas ei arva ma, et sõnajalg teie seisundit halvendas.
Allergianaähte kutsuvad esile toataimedest õitsvad taimed.
Kuid alati ei pea ekseemi ägenemist põhjustama mingi konkreetne toiduaine
või allergeen. Vesi, kosmeetikatooted, ripsmetušš, pesemisvahendid - võivad
samuti naha seisundit halvendada. Et täpsemaid soovitusi jagada, peaksite
siiski allergoloogi või dermatoloogiga uuesti ühendust võtma, et vastavalt
tehtud uuringutulemustele detailselt dieedi osas ning elustiili osas
nõustada.
Kangemaid hormoone kui hüdrokortisoon, ei soovitata tõespoolest näo
piirkonnas nende kõrvlanähtude (naha õhenemine) tõttu pikalt kasutada. Kuid
k.a. kevadest on meil Eestis müügil mittesteroidne (mittehormoon) paikne
põletikuvastane kreem, mis sobib just näo ja kaela piirkonna ekseemi raviks.
See on retseptiravim, nimega ELIDEL (ravimfirmalt Novartis). Mõnel
patsiendil on kirjeldatud esimestel päevadel kipitust ravimi järgselt, kuid
päevade jooksul see taandub. Ja esimesed kogemused on igal juhul
positiivsed. Samas ei maksa ära unustada, et atoopilise dermatiidiga
patsiendil on naha kreemitamine spetsiaalsete niisutavate kreemidega (Essex,
SebaMed, Decubal jne.) lausa kohustuslik, kuna regulaarne kreemitamine
ennetab samuti põletiku teket. Ma arvan siiski, et te saate oma haigusest
jagu. Ka ise peate rahulik olema, sest närvilisus võib samuti haigusnähte
süvendada. Kui tekkis veel küsimusi, proovin neile vastata.

Head paranemist soovides,
dr. Maire Vasar