Veenilaiendid, tromboos ja rasedus 29.12.19 / Veresoontekirurgia

Külastaja küsib:

Olen 8 nädalat rase ning arvele võttes küsis ämmaemand kas mul on veenilaiendid, kui vastasin et on jah, eelkõige üks suur mööda vasakut jalga,siis ütles ta et olen seetõttu trombi riskigrupis ja peaksin kandma sukkasid igapäevaselt. Laiendit ta ise ei vaadanud ega kuskile mind edasi ka ei siuunanud. Kuna tegu on esimese rasedusega siis ma ise ei taibanud küsida ja ega ämmaemand ise ja ei lisanud, et milliseid sukkasid, st kui tugevaid ma kandma peaks? Kui helistasin ämmaemanda infoliinile, sama teemaga, lisades et ma peaksin ka lendama õige pea, ütles et peaksin kandma kompressioonsukkasid 20-30 mmhg ja laskma perearstil välja kirjutada hepariinisüstid. Sukad ostin ära aga siiis lugesin tromboos.ee lehelt et seda tugevust võib kanda vaid arsti ette kirjutusel. Sukad on tõepoolest väga tugevad ja igapäevaselt 15h on neid kanda vaga raske. Kuna infoliini ämma emanda tugev soovitus oli ka hepariini ja tegu oli laupäevaga, siis käisin tasulises kliinikus et kas üld arst saab mulle siis selle välja kirjutada. Seal tehti selgeks et seda ilma vereanalüüsita küll välja ei kirjutata.

Ühesõnaga, kes saab siis mulle öelda millise tugevusega sukkasid ma kandma peaks ja kui mul tuleb lendamist ette, siis kas hepariini on vajalik või ei?

Arst vastas:

Veronika Palmiste-Kallion

dr Veronika Palmiste-Kallion

Kardiovaskulaarkirurg

Tere!

Veenilaiendid ei ole iseenesest ohtlikud, isegi siis, kui olete rase! Hepariinsüstide näidustuseks raseduse ajal ei ole kindlasti mitte veenilaiendite olemasolu. Seega ärge väga muretsege! Kas on vaja hepariinisüste või mitte, otsustatakse inimese personaalset tromboosiriski hinnates ning seda saate eelkõige arutada oma perearstiga, mitte ämmaemandaga.
Sukkadest - kuna me teame, et raseduse jooksul veenilaiendite ulatus muutub suuremaks, on kindlasti mõistlik kompressioonravi kasutamine. On täiesti arusaadav, et soovitatud kompressioonitugevus tundub Teile liiga tugev - Te ei ole ju oma jalga varem sellega harjutanud. Seetõttu pean mõistlikuks, kui alustate nõrgemast kompressiooniastmest ning järgmise paarina kasutate juba valmissoetatud tugevamaid sukki.
Miks me soovitame kompressioonravi rasedatele, kui veenilaiendid on ohutu muutus? Üks põhjus on juba ülaltoodu - et hoida veenilaiendite arengut mingil määral raseduse jooksul kontrolli all. Teine võimalus on veeniseina põletiku eest hoidumine - kuna rasedus on suur muutus naise organismis, võib selliseid põletikke juhtuda sagedamini ja kompressioonravi on kõige lihtsam moodus, mida selle profülaktikaks ette võtta.
Tagasi tulles kõige põletavama küsimuse juurde - hepariinsüstid. Tegemist on ravimiga, mida määratatkse rasedale ainult siis, kui selleks on väga selge põhjus. Selleks põhjuseks on kõrgenenud tromboosiriski. NB! Ka rasedus ise on tromboosiriski tõstev seisund, seega peab verdvedeldava ravi määramiseks olema veelgi suuremad põhjused kui lihtsalt rasedus ning veenilaiendid. See on ka põhjus, miks Te ei saanud nii lihtsalt seda ravimit kätte.

Veronika Palmiste