Veenilaiendi operatsioon 05.09.23 / Veresoontekirurgia

Külastaja küsib:

Tere, küsimus selline, et igalt saab lugeda, et enne veenilaiendi operatsiooni (üldanesteesias vaikektoomia + safenektoomia)
Doppleri uuringut mulle ette ei tehta kuna arsti sõnul on mul neid ilusti näha. Tahtsin küsida, kas seda uurigut ei pea alati tegema ? Kas võib olla mingisugune suurem risk tänu sellele, et seda ei tehta ?
Aitäh!

Arst vastas:

Veronika Palmiste-Kallion

dr Veronika Palmiste-Kallion

Kardiovaskulaarkirurg

Tere!

Kuna ma ei ole kursis Teve haigusjuhuga, on keeruline kommmenteerida. Seega kommenteerin üldiselt, miks me kasutame ultraheliuuringut enne veenilaienditega tegelemist.
Enamus veenilaiendeid tekib seetõttu, et on sidekoe nõrkushaigus, mis eelkõige avaldubki nähtava laienenud veenina nahasiseselt (võrgustik) või siis nahaalusi (kobrutav veenilaiend). Need on tõesti visuaalselt näha. Samas ka kobrutava, aga ka mõnikord ka ainult võrgustiku vormi korral, võib olla tegemist pindmise veenisüsteemi suuremate veenide olulise laienemisega ning kui seda osa mitte korrigeerida, siis tekib retsidiiv mitte haigusest endast, vaid seetõttu, et mingi osa on korrigeerimata. Seetõttu teeme pindmise veenisüsteemi ultraheli.

Üksikutel juhtudel ei teki veenilaiendid mitte ainult seetõttu, et patsiendil on soodumus veenilaiendite tekkeks, vaid selleks, et kompenseerida süvaveenisüsteemi haigust. Näiteks on inimesel olnud kunagi aastaid varem süveveenisüsteemi tromboos ning organism kasutab rohkem pindmist veenisüsteemi selleks, et veeniveri südamesse jäsemest jõuaks. Kuigi sellist olukord on harva, et patsient ei tea, et tal mingi tromboos kuskil veenisüsteemis oleks olnud, tuleb seda siiski ette. Seetõttu uuritakse ultraheliga ka süvaveenisüsteemi.

Loodan, et see mõttekäik ei ajanud Teid rohem segadusse.

Veronika Palmiste
veresoontekirurg