Varikoos või veenilaiendid kubeme piirkonnas raseduse ajal 07.01.22 / Veresoontekirurgia

Külastaja küsib:

Tere! Olen 31. nädalat rase ja mul on probleeme veenilaienditega säärtel ja kubemes. Kubemes olev valu segab tavapärast igapäevaelu, sest ei suuda teinekord lühematki aega ühes asendis olla (pikali, istuda). Kannan tugisukkpükse ja valu korral on kõige parem, kui saan paariks minutiks pikali heita.

Valu on nii segav, et on tekkinud küsimus, kas kubemes olevad veenid võiksid sünnitusel ohtlikuks muutuda? Hetkel on nt valus tualetis käia.

Jala sääres oleva veenilaienid valu on aidanud mul kontrolli all hoida liikumine, ujumine, harjutused. Kubemepiirkonna valude puhul aga ei ole liikumine mind aidanud, nt rasedusjoogat proovides isegi tundus, et mõni asend muutis valu tugevamaks. Kas on olemas mingeid harjutusi, mis aitaksid valu ja probleemi kubeme veenides kontrolli all hoida? Kas on olemas mõnda spetsialisti, kellepoole pöörduda?

Mida arvata väitest, et tugisukkpükse kandes võib just veeniprobleem jalasäärest kõrgemale kubemesse kanduda?

Olen tänulik info ja nõuannete eest!

Arst vastas:

Veronika Palmiste-Kallion

dr Veronika Palmiste-Kallion

Kardiovaskulaarkirurg

Tere!

See on tavapärane, et veenid laienevad raseduse lõpujärgus - see olukord laheneb iseenesest, kui laps on sündinud ja muutub, kuni imetamise lõpuni.
Kui tekib veenilaiend, siis see ei tähenda, et Teil tekib tromboos - veenilaiendid ja vere hüübimishäire ei ole üks ja sama asi!
Praegu ei ole kirjelduse järgi valu mitte laienenud veenidest, vaid suurenenud koormusest lülisambale - lõpurasedus on ema kehale raske. Seetõttu - ärge pallen pöörake asjatut tähelepanu oma laienenud veenidele, kõike saab korrigeerida siis, kui olete imetamise lõpetanud. Pigem rääkide oma ämmamandaga, milliseid võimlemisharjutusi ta soovitab selleks, et Teie selg saaks hakkama raseduse suurenemisega.
Tualetis on valus ilmselt käia hemorroidide pärast - ka see olukord paraneb sünnituse järgselt mõne aja möödumisel.

Veronika Palmiste
veresoontekirurg