Veenilaiendid ja jala turse 13.01.17 / Veresoontekirurgia

Külastaja küsib:

Tere,

Mul on selline küsimus, mul on vasemal jalal veenilaiendid ja sellega seoses ka on jalg turses. Arst kirjeldas seda kui "minimaalne turse". Käisin selle jalaga perearstil ja ka kirurgil - nende sõnul asi nii hull ei ole, et peaks operatsioonile minema. Kannan sellel jalal rõhksukka, seda küll mitte terve päev vaid siis kui lähen kodust välja - poodi, tööle jne, NN minimaalne turse siiski püsib. Mõnikord on seda hommikul vähem ja õhtuks rohkem, teinekord on jälle tervepäev ühte moodi. Lisaks määrin jalga venoruton geeliga ja võtan ka venoruton tablette 2x päevas. Mu küsimus on see, et kas see on normaalne, et hoolimata kõigest, mida teen on jalg ikka veidi paksem kui teine jalg? Arvasin, et see väike turse kaob ära, aga seda pole juhtunud. Kui see on okei, siis ma enam ei muretse lihtsalt. Kas see jääbki kogu eluks nii?

Arst vastas:

Veronika Palmiste-Kallion

dr Veronika Palmiste-Kallion

Kardiovaskulaarkirurg

Tere!

Veenilaiendiga seotud turse on eelkõige turse hüppeliigese piirkonnas. Kui jalg on turses ka mujalt, siis ei pruugi see olla seotud veenilaienditega. Kindlasti on ka oluline, kui kaua on selline tursesündroom kestnud - kui jalg on turses juba aastaid, siis ka ei peaks väga muretsema. Kui siiski olete väga mures eelkõige just sellise tursesündroomi, aga mitte nii väga veenilaiendite pärast, soovitan arutada oma perearstiga tursesündroomi teiste põhjuste üle. Väga hea on see, et olete juba kompressioonraviga tuttav, just korrektne tugisukk või sukapüksid on see, millega saate ennast kohe aidata.

Veronika Palmiste