lapse vaktsineerimine 02.03.15 / Vaktsineerimine

Külastaja küsib:

Tere, mul on tegemata lapsele vaktsiin, mida tuleb teha kui laps saab 2 aastaseks.
Nüüd saab ta juba reedel 5. Olen korduvalt mõelnud, kuid alati siis tuleb nohu või köha ja nii aeg lendab. Nüüd on tulemas meil sõit indiasse. Mis te arvate, kas võiks selle vaktsineerimise ära teha enne sõitu. Ma ei ole üldse kursis, mis haiguste eest see 2 aastase vaktsiin kaitseb ja kas selline sõit on sellega üldse seotud. Vabandan rumala küsimuse eest.

Arst vastas:

Karmen Joller

dr Karmen Joller

Perearst

Kivimäe Perearstikeskus

2-aastasele lapsele tehakse vaktsiin difteeria, teetanuse, läkaköha, lastehalvatuse ja Hemophilus influenzae' (meningiidi tekitaja) vastu. Samade tekitajate vastu vaktsineeritakse laps esimesel eluaastal, 2-aastaselt vaktsiini "uuendatakse". Seega võib immuunsus nende haigustekitajate suhtes teie lapsel olla osaliselt säilinud. Kuid väga tõenäoliselt ei ole see piisav.

See vaktsiin võiks kindlasti tehtud olla, mitte ainult Indias, vaid ka Eestis. Seega soovitan vaktsineerida nii kiiresti kui võimalik. Kerge köha ja nohu, isegi väike (kuni 38,5) palavik ei ole vastunäidustuseks. Vaktsineerimisel võiks arvestada, et kuni 48 tundi pärast vaktsineerimist võib laps tunda end halvasti - on haiglane olek, võib esineda ka palavik. Need nähud mööduvad iseenesest.

Täpsemat infot leiate ka internetist www.vaktsineeri.ee.