Vesimundandi operatsiooni detailid 29.03.05 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Olen mitu korda juba esitanud küsimusi vesimunandi ja selle operatsiooni kohta. Nüüd aga olen aja kinni pannud operatsiooniks ning soovin teada veel lisa informatsiooni. Vastuvõttev arsti rääkis nappi eesti keelt ning palju küsida ei saanud.

Loen internetist kaaskannatajate kogemusi ning tekkisid järgmised küsimused:
Millal saab uuesti sporti tegema hakata (rulluisutamine jne. suvised tegevused)? Lugesin teise inimeste kogemustest, et sellega võib minna kuni kolm kuud. Kas see vastab tõele?

Eelmises vastuses ütlesite mulle, et on võimalik operatsioon teha ka üldtuimestuse all. Magdaleenas vastu võttev arst aga välistas selle võimaluse. Kas mul on õigus seda nõuda ning kui arst ei nõustu, kas saan arsti vahetades selle õiguse?

Kuigi loen väga erinevaid kogemusi, on ka neid, kes ütlevad, et nädal aega peale op. on väga valus. Võttes arvesse, et mul on väga väike valu lävi (kroonilist valu põen nagunii), soovin täpselt (nimeliselt) teada millised on valuvaigisti võimalused? On mulje jäänud, kroonilisele valule 14 kuud lahendust otsides, et tugevamate kui Ibuprofen valuvaigistide kasutamist eestis ei tunnistada.

Samas, kui paranemise aeg on tõesti pikk (ei ole pühapäeva uisutaja) ning sporti teha ei saa, kas nõelaga vedeliku vähendamine oleks lahendus, et operatsioon sügisesse lükata? Samas, kui valus ja millisetel tingimustel seda tehakse?

Mainisite ka viimane kord, et tervisele ohtu ei ole - kuid kas võib tekkida rebestuse näol mõni vigastus? Tunnen , et mundand on nii suur, et "juhad" mille külge munand kinnitub, on kogu aeg tugeva tiriva surve all kuna munand on raske.

Jään lootma täpset ja seletavad vastust,
Tänan!

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
1. munandid on meestel väga õrn koht ja täielik paranemine võib tõesti paar kuud aega võtta. Kas just 3 kuud? Siis pidi vast mingi operatsiooni tüsistus olema.
2. tuimastuse liigi valivad patsient ja narkoosiarst üheskoos, kirurg sellesse protsessi reeglina ei sekku. Narkoosiarst selgitab patsiendile erinevate tuimastuste eeliseid, riske ja sobivust antud konkreetsele patsiendile ja operatsioonile. Meie narkoosiarstid arvestavad patsiendi soovidega, kui see ei ületa mõistlikku riski. Vesimuna saab opereerida ka üldanesteesias.
3. tugevama toimega on diklofenak, tramadool
4. on küll. See on sama nõelatorge nagu süsti pühul. Tehakse ambulatoorselt, kuid vedelik tekib kiiresti tagasi.
5. rebestusi ei teki, valu võib küll munandi venitusest olla.
edu,
Ülo Zirel

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Uroloogia

eesnääre

milline oleks suurenenud eesnäärme operatsiooni läbinud patsiendile prognoos edasiseks eluks ja kui kasvaja on halvaloomuline,kas ja kui vajalik on kiire vahelesekkumine operatsiooni näol?

Vastas dr Ülo Zirel

Tere,
healoomuline eesnäärme suurenemine ja selle operatiivne ravi prognoosi elule ei mõjuta. Eesnäärmevähi korral sõltub prognoos ja ka operatsiooni vajadus kasvaja levikust ja agressiivsuse astmest.
Loe edasiVaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi