TURSE PEENISE KÕRVAL 02.12.12 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Nädala eest tekkis justkui paistetus peenise vasakule poolele - see on ka visuaalselt vaadates justkui paistes ja katsudes kõvem kui vasak pool. Hommikul kui lebada ei paista see väga välja aga tõustes on taas turses. Lisaks kui käega katsuda on vasaku munandi kohale tekkinud munandist umbes 2 korda suurem kõva tahke allaulatuv kest, mida hommikul lebades ei tunneta aga tõustes ja ringi käies vajub taas alla. Kerged valud on samuti peenise vasakule poolele tekkinud ja aeg - ajalt ka munadesse. Millega võib tegu olla.

Arst vastas:

Meestearst Kristjan Pomm

dr Meestearst Kristjan Pomm

Meestearst

Tere

Osalt on need kaebused nagu songale viitavad ja seega soovitan kindlasti arsti poole pöörduda, et olukorda täpselt hinnata. Song on kõhukelmega kaetud kõhukoopa elundi või selle osa väljasopis-tumine läbi kõhuseina nahaalustesse kudedesse. Väljasopistumine toimub läbi nn nõrkade kohtade. Kõhuseina teatud osade nõrkus on kas kaasa-sündinud või elu jooksul omandatud. Nõrgale kohale tekib väljavõlvumus, mis sisaldab tavaliselt rasvkude, vahel ka soolelinge. Song tuleb paremini nähtavale püstiasendis ja punnestamisel.
Kõige sagedamini esineb kubeme- ja nabasonga. Kubemesonga esineb rohkem meestel. Songa, mis tungib läbi operatsiooniarmi nimetatakse armisongaks. Harvem esineb reie- ja ülakõhusonga. Song võib esineda vaevusteta, kuid võib põhjustada ka ebamugavustunnet ja valu. Vaevused tugevnevad füüsilisel pingutusel. Lamavas asendis on tavaliselt võimalik songa kõhuõõnde tagasi lükata.
Kui songa ei õnnestu tagasi lükata, kuid puudub valu, on tegu fikseerunud songaga. Kui songa ei õnnestu tagasi lükata, kuid esineb songa piirkonnas püsiv valu, võib olla tegu pitsunud songaga. Sel juhul peab kohe pöörduma kirurgi poole. Songa kahtluse korral täpsustab diagnoosi kirurg. Vastunäidustuste puudumisel on songa ravi kirurgiline. Pitsumata songa opereeritakse plaanilises korras. Kui Teie operatsioonini kulub aega, on võimalik vaevusi vähendada bandaazi ehk songavööd kandes. Teile sobiva songavöö leiate meditsiinilisi abivahendeid müüvatest kauplustest.

Heade soovidega

Kristjan Pomm
Tartu Ülikooli Meestekliinik Tallinas