mis haigus see on? 17.02.04 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 21 a naine ja mul on viimased 6 kuud pidevalt olnud probleeme põiega ja lõpuks sain saatekirja ja aja uroloogile. Ta diagnoosis mul üliärrituva põie sündroomi (pidev vajadus tualeti järgi, kuigi tuleb võib-olla mõni tilk ja tilgad püksis, alakõhus ühes punktis ebameeldiv valu-ultraheli oli korras ja ka proovides ei olnud bakterit; naistearsti juures tehtud mikroanalüüs vms-korras, perearst on selle aja jooksul mulle 5 erinevat bakteriavastast rohtu kirjutanud ehk 5 korda põiepõletikku ravinud). Uroloog kirjutas välja detrusitol 2 mg-1kord päevas(unustades mainimata, et see rohi maksab kõigest 400.-). Minu küsimused on järgmised:
1. Olen otsinud selle kohta internetist (sest arsti juures oli nagu konveieri peal ja ta oli nii kuri minuga ega vastanud üldse küsimustele-see oli esimene arst, kes kordagi isegi ei naeratanud), aga midagi ei ole leidnud. Kas see on sama mis "üliaktiivne põis"? Äkki oskate soovitada mõned leheküljed internetis, kus sellest on juttu ja kuidas on selle haiguse õige nimi nii inglise kui ka eesti keeles, siis äkki oskan isegi otsida. Mis seda haigust põhjustab?
2. Kas seda on võimalik välja ravida (nt selle kalli rohuga) või on see igavene haigus, mis mind terve elu kummitab?
3. Rohu infolehel ja viimases tervis+ ajakirjas soovitatakse teha harjutusi vaagnapõhjale ja põie sulgurlihaste tugevdamiseks (juures oli küsige arstilt:)-perearst ütles, et selliseid harjutusi ei ole, mis mulle levendust tooksid ja uroloogi käest ei julge eriti küsida, eriti kui ta ei soovinud mulle isegi haiguse kohta midagi öelda ja arvas üldse ,et olen närvhaige või midagi sellist). Äkki oskate soovitada neid harjutusi, see aitaks mul tulevikus neid vaevusi vähendada või mõni interneti lk kus saaks neid harjutusi-oleksin väga tänulik, sest 6 kuud on mu elu olnud põrgu, äkki harjutused aitavad tulevikus selliseid probleeme vältida.
Ma olen sellest nii väsinud ehk aitab mul haiguse põhjuste ja haiguse enda kohta info saamine sellega võidelda ning harjutuste tegemine tulevikus sellist häda vältida-tunne vaenlast:)

Ette tänades, M.

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
Üliaktiivse põie sündroomist on hakatud rääkima viimastel aastatel. Noortel esineb seda harva, küll aga progresseeruvalt vanematel inimestel. Tekkepõhjust veel ei teata. On leitud, et inimese põielihase närvilõpmete koliinergilised retseptorid asenduvad pikkamisi puriinergilistega, mis põhjustabki kusepakitsuse, sagekusesuse ja uriinipidamatuse. Loomadel esineb põielihases mõlemat sorti retseptoreid. Näiteks koertel, kui nad märgistavad oma territooriumi, töötavad puriinergilised retseptorid. Kui aga hommikul toast välja pääsedes on vajadus põit tühjendada, töötavad koliinergilised retseptorid. Inimestel kusepõielihases normaalselt puriinergilised retseptorid puuduvad.
Üliaktiivse põie sündroom ingl.keeles on overactive bladder (OAB). Saab hulgaliselt ingl.k. teavet nt. Googlest, AltaVistast jne. Eestikeelset kirjandust pole.
Haigust väljaravida praeguste teadmiste juures pole võimalik, ravimi pidev tarvitamine leevendab vaevusi. On ka odavam ravim 90% soodustusega - oksübutüniin, kuid tugevamate kõrvaltoimetega (suukuivus, kõhukinnisus).
Vaagnapõhjalihaste harjutused teid ei aita, kui on tegemist tung-inkontinentsiga. Võimlemist kasutatakse pingutustüüpi uriinipidamatuse ravis, kus on tegemist vaagnapõhjlihaste nõrkusega.
Soovitan siiski kontrollida, kas günekoloog on teil võtnud bakterioloogilised analüüsid tupeseenele, suguhaigustele. Günekoloogilised probleemid põhjustavad enamasti samalaadseid vaevusi - kusepakitsus, sagekusesus ja uriinipidamatus.
parimat soovides,
Ülo Zirel

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Uroloogia

Üliaktiivse põie sündroom

Mis on üliaktiivse põie sündroom?

Vastas dr Ülo Zirel

Tere,
see on haigus, mis väljendub sagekusesuses < 2 t järel väikeste portsudena ja kusepakitsuses. Raskematel juhtudel kaasneb sellega uriinipidamatus. Haiguse põhjus pole teada. Raviga saab vaid ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi