Toitumine gastriidiga 23.06.20 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere
Mul diagnoositud hemorraagiline gastriit.Palun soovitusi milliseid toiduaineid tohin kindlasti süüa ja millise id mitte.Kas puuviljad lubatud.Kui siiis millised.Kui kaua peaks dieet kestma.Oman ka laktoositalunatust.Tarvitan omeprasooli 2 korda päevas.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.

Dieet ei sõltu vaid ühest diagnoosist vaid tervisest laiemalt kui ka eluviisist. Soovitan pidada nädala-paari jooksul toidupäevikut ja teha märkmeid enesetunde kohta. Nii leiate parimal moel toidud, mis just teile enim sobivad.
Pigem ei sobi gastriidi korral liigselt hapud ja vürtsikad toidud, gaseeritud joogid, kohv, vein, õlu, külm vesi, külm mahl, konservid. Kuna tegu on erosiivse gastriidiga, siis soovitaksin olla esialgu ettevaatlik ka rohke toortoiduga. Sageli annavad kaebusi tomatid, paprika, laugulised, toores sibul, tooremad hapukad marjad jmt. Samas peaks toiduga saama piisavalt kiudaineid, mis on omakorda toiduks tervist, sh. seedeelundkonna tervist, toetavatele soolabakteritele. Soovitan kergelt töödeldud köögivilju, küpsemaid marju ja täisteratooteid. Sageli ei sobi gastriidi korral leib, küll aga erinevad sepikud. Süüa tuleb regulaarselt, vältimaks liiga pikki toidukordade vahesid ja mitte süües liigsuuri portsjoneid. Toit olgu vedelikurikas. Enamjaolt võiks sobida kerged (püree)supid, erinevaid puu-ja köögiviljatoidud. Vältida tuleks kõrge rasvaprotsendiga ja liigselt töödeldud tooteid. Liha tarvitamine olgu mõõdukas ja hetkel tuleks kindlasti vältida suuremaid lihakoguseid, eriti õhtuti, kuna suuremad valgukogused tõstavad maohappe eritumist. Kuigi teil on laktoositalumatus, soovitaksin leida sobivad laktoosivabad hapendatud piimatooted ja tuua nad menüüsse. Nii kombineerub prebiootikumide (kiudainete) ja probiootikumide (hapendatud toodetes leiduvate bakterite) tervist toetav toime.
Heade soovidega, dr. Ehala