Miks ma võtan baaskaloraazil süües juurde? 10.10.19 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere! Olen 17 aastane neiu ja mind vaevab pidev kaalutõus. Kaks aastat tagasi oli mul anoreksia, mille käigus kaotasin 5 kuuga 25 kg (75kg-ilt 50kg-ni) olles 170cm pikk. Oma haigusest aru saades üritasin hakata normaalselt toituma ja see tõi kaasa kaalutõusu ja meeletud isud kõige rämpsu vastu. Nähes kaalutõusu olen püüdnud korduvalt uuesti ennast näljutada, sest koguaeg, kui üritan normaalselt süüa näen kohe peeglist, et olen suuremaks läunud. Sellest suvest (2019) tekkis mul ka buliimia, kuid kaal sellega alla ei läinud ning otsustasin sellest loobuda ja pigem näljutada. Olen suhteliselt väikese aktiivsusega, sest käsil 11das klassis ja kooli kõrvalt lihtsalt ei jää aega trenniks (jõuan iga päev kell 5 koju, sest paremini bussid ei sõida). Praegu olen hakanud lugema kaloreid ja minu baaskaloraaz on 1200kcal päevas. Endalegi üllatuseks ei ole ma kordagi tundnud näljatunnet ja mõni päev söö isegi vähem um 1000kcal. Probleem on selles, et ka praegu võtan ma juurde ja ma kardan igat suutäit süüa. Kas te oskate öelda, miks ma võtan ka baaskaloraazil süües juurde, sest baaskaloraaz tähendab ju seda, et keha tarbib kõik kalorid ära ilma liigse aktiivsuseta?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kuna puudub ülevaade teie hetke kaalust ja tegelikust menüüst ei saa ka kirja teel soovitusi anda. Kirjast ei selgu, mida peate kaalutõusuks ning kindlasti on nii väikese energiahulga pidev saamine vastuolus teie tegelike vajadustega. Seda viimast nii makrotoitainete kui vitamiinide-mineraalainete osas. Lugedes antud kirja soovitan pöörduda kindlasti nii psühholoogi kui ka toitumisspetsialisti vastuvõtule. Taolisel toitekäitumisel on nii vaimsele kui füüsilisele tervisele tõsised tagajärjed, millega tuleb tegeleda ning seda mitte edasi lükata. Mis on teile antud juhul parim, selles osas saab kõige mõistlikuma lahenduse näost-näkku nõustamisel. Toitumisprobleemidega tegelevad näiteks Sensuse keskuse töötajad ja Tartus ka TÜK psühhiaatriakliiniku söömishäirete keskus.
Parimatega, dr. Ehala