Ebanormaalselt suured isud, seedeprobleemid ja kõhupuhitus. 24.03.17 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere
Olen 23 aastane lühike naisterahvas. Normaalkaalus - 151cm pikk ja kaalun 49kg. Rasva protsent 15% ja lihas 39,3%. Kehaanalüüsi järgi lihaseline vähese rasvaprotsendiga. Toitun tervislikult. Hetkel Fitlap kava alusel. Seega tarbin piisavalt süsivesikuid, rasvu, valke. Kalorid on vastavalt minu kehale välja arvutatud. Ei tarbi piimatooteid ega valget suhkrut. Tegelen regulaarselt spordiga ja armastan seda. Vesi küll hästi sisse ei lähe, kuid tarbin teda ikka 1,5 l
Kuid sellegi poolest on mul täiesti ebanormaalsed söögiisud. Mõtlen pidevalt söögile (va treeningute ajal). Ühe toidukorra lõpus hakkan juba järgmist toidukorda ootama. Üritan mitte mõelda aga toit ei taha mõtetest ära minna. Toitumiskavas(alustasin 2 kuud tagasi) võime madala kalorsusega köögivilju süüa nii palju kui tahame, ja nii ma õgingi kapsast, kurki, tomatit nagu hull. See kuidas ma seda söön on minu jaoks ebanormaalne. Üritan aeglaselt süüa aga ikka krahman endale liiga kiiresti seda toitu sisse. Kui kõht on täis, ei lõpe söögiisud ikka. Selline tunne, et peab koguaeg midagi sööma. Ja ei ole isegi vahet, mida ma endale sisse ajan(olgu see kapsas või pähklid), lihtsalt on koguaeg vajadus midagi süüa. Üritan seda tunnet maandada teega(ilma suhkruta). Täna tegin katse, et kui ma ei kontrolli mida ühe toidukorra ajal söön , mis siis juhtub(see oli lihtsalt ühe korra katsetus). Nii mulle mahtuski ühe toidukorra ajal 3 toidukorda sisse ja võiks veel edasi süüa. Kõht on nii täis, et ennast sirgeks ajades hakkab valus, tunnen kuidas magu venib. Aga ikka tahaks veel süüa. Söömise lõpetasid süümepiinad. Praegu on selline tunne, et tahaks seda välja oksendada. (Kuid süüa tahaks ikka veel) See olukord sarńaneb juba buliimiale. Aga mul ei ole kunagi buliimiat olnud. Mu eesmärk on ikkagi tervislikult süüa ja pakkuda oma kehale piisavalt "kütust".
Teiseks on mul kõhugaasid ja seedimine kuidagi üldse imelik. Kõht on punnis ees, kuigi mul ei ole see rasvaprotsent kehas väga suur. Üldiselt kõht muudkui koriseb ja mulksub. Vahet ei ole kas kõht on täis või tühi.
Paar aastat tagasi oli küll hullem. Peale laktoositalumatuse avastamist läks asi paremaks ja peale toitumiskava läks asi veel paremaks, kuid olukord ei ole ikka hea. Eemaldasin ka ise enda toitumisest kaseiini. Seega nüüd ei tarbi üldse piimatooteid. Kuid kõhugaasid ja korisemine on endiselt. Ja ma ei tea enam mida teha. Proovin ka gluteiini vähem süüa.
Kuidas ma oma söögiisudest ja gaasidest lahti saan ning seedimise korda?
Näide toitumisest:
hommik - muna ja kaerasepik, kurk, tomat
lõuna - kapsahautis
õhtu- pähklid ja puuvili
hilisõhtu - smuuti, tomat, kapsas

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,
Lugedes teie kirja jääb siiski tunne, et toitumisnõustamise kõrval võiksite nõu pidada ka mõne psühholoogiga, kes tegeleb toitumisprobleemidega (N: keskuses "Sensus"). Mõtted söögist ja söömisest ei peaks olema valdavad ning probleemid seedimisega ei pruugi sugugi olla seotud ainult toiduvalikutega, vaid võivad seonduda samuti meeleolu ja mõttenustritega. Ärevus, ülemõtlemine, võimetus lõõgastuda ja lõdvestuda (sh. treeningute järgne lõdvestus-lõõgastus) võivad olla seotud probleemidega seedetegevuses. Hetkel ei ole mõtet ühtegi toiduainet veel välja võtta. Pigem keskendudega tõesti aeglasele söömisele. Kiirustamisega võime ahmida koos toiduga sisse suurema koguse õhku, mis veelgi surendab ebameeldivustunnet kõhus. Kui seedetrakt on tundlik, siis võib olla probleemiks ka liigse toortoidu söömine. Kui vähegi võimalik soovitaksin teil lasta oma toitumiskava üle vaadata toitumisnõustajal ja samal ajal pidada nõu psühholoogiga.
Parimatega,
dr. Ehala