Seedimisprobleemid 20.01.22 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere! Olen väga mures oma elukaaslase pärast - mees, 31. Tal on juba aastaid väga suured seedimisprobleemid - selle aja jooksul on kõht tal korras olnud vaid väga lühikest aega: viimati paar kuud tagasi olime USAs 3 nädalat reisil ning selle aja jooksul ütles, et kõht pole kunagi nii hea olnud. Ometi ei oska me tuvastada, et mida ta seal teisiti tegi - toit oli hea ja puhas, aga ometi toitub ta ka Eestis ning mujal olles väga läbimõeldult.
Ta teeb väga palju trenni; toitumist jälgib väga; on vegan ning võtab lisaks erinevaid toidulisandeid, mille kohta ise palju uurinud on.
Veretesti teeb Synlabis umbes kaks korda aastas ning pidevalt jälgib, et saaks kõik vajalikud ained kätte; nii et sellepärast on veel eriti veider, et mis temaga toimub.
Kõht on "segamini" ehk siis pigem lahti ja aeg-ajalt valulik.
Ta on teinud mikrobioomi testi; seat tulid küll mõned soovitused välja, aga midagi ei ole siiski aidanud.
Lisaks sellele käis gastroenteroloogi vastuvõtul, kus talle tehti ka ultraheli, aga midagi välja ei tulnud.
Viimati tegi toidutaluvustesti, kust tuli välja, et peaks nisu/kaera/rukise ja tsitruselised menüüst välja jätma. (gluteenitalumatust ei tuvastatud) Umbes 3 nädalat ei ole ta enam neid asju tarbinud; aga kõht paremaks ei ole läinud. Ise ütleb, et pigem hullemaks.
Ma ei oska enam midagi mõelda ega väga kuhugi pöörduda - aga olen väga mures. Ehk oskate soovitada, et kuhu võiks järgmisena pöörduda, et ka reaalselt abi saada?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Teie kirja põhjal saan aru, et püüd on olla võimalikult teadlik oma toiduvalikutest ja tervisest laiemalt.
Samas tuleks üle vaadata komplekselt treeningute ja toitumise vastavus, üldine stressitase ja une kvaliteet ning ka mikrobioomi testi tulemus. Lisaks siis ka tehtud analüüsid. Seedeprobleemid on tänapäeval sagedased ning tihtipeale on ühest põhjust väga raske leida.
Kui olete Tallinnas, siis võib teie elukaaslne tulla minu vastuvõtule Sinu Arsti toitumiskliinikusse: https://www.sinuarst.ee/sa-toitumiskliinik/