Kas ma olen paks? 06.05.15 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere! Olen 12 aastane, 162cm pikk ja kaalun 69kg.Tunnen ennast paksuna. Kas see on minu vanuses normaalkaal või peaksin alla võtma?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Teismeeas teeb keha läbi mitmeid muutusi. Aktiveeruvad hormoonid tänu millele keha areng ja küpsemine toimuvad, kuid kuidas need muutused täpselt kedagi mõjutavad, on raske ette ennustada. Praeguse kehakaalu/kasvu juures on tegu tõesti ülekaaluga, kuid oluline on see, et antud vanusega kaasub kasvamine ning kui ongi mõni kilo liiast, siis tasub jälgida pigem seda, et kaalunumber ei tõuseks kui hakata mingite ekstreemsete dieetidega püüdma oma kaalu langetada. Iga lisandunud sentimeeter tõmbab ju kehamassi indeksi allapoole kui kaalunumber ei muutu. Tähtis on olla eelkõige iseendaga heas läbisaamises ning kasvatada usku endasse ja enesekindlust. Mistahes vanuses on hea vahetevahel üle vaadata oma toitumis-liikumisharjumused. Alati saab ju midagi paremaks muutu. Lisa võib lugeda liigume.ee, nutridata.ee ja toitumine.ee lehekülgetelt.
Heade soovidega,
dr.Ehala