Energiavajadus 27.09.13 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 14-aastane noor neiu. 157 cm pikk ja kaalun keskmiselt 47,5 kg. Nimelt on mul välja kujunenud toitumishäire. Kardan, et mu kaal tõuseb jälle 60-65 kilogrammini, nagu seda juhtus umbes poolteist aastat tagasi. Siis kaalusingi umbes 65 kg. Nüüd olen alla võtnud, aga sellega on kaasnenud probleemid: kaalun ennast vähemalt kümme korda päevas, langen suurde masendusse, kui mu kalorid ületavad päevast soovitust.
Käin kergejõustiku trennis kolm korda nädalas ja osalen aktiivselt kehalise kasvatuse tundides. Vahel harva käin ka kodus jooksmas. Minu küsimus on selline, kui minu keskmine energiavajadus on umbes 2000 kcl (aktiivsel päeval) ja mina söön väheaktiivsel päeval umbes 2600 kcl (NII EI JUHTU SAGELI), ega mu kaal ju siis kohe tõusma ei hakka? Vahepeal lihtsalt tuleb kokku arvestades selline number, aga enesetunne on kuidagi palju parem ja erksam, kui olen sellise kaloraažiga päeval toitunud, aga rõhutan veel kord - selliseid päevi, kus kaloraaž nii suur on, ei ole tihti. Tavaliselt peale raskemat trennipäeva.
Kas peaksin kohe muretsema hakkama ja järgmine päev veidi tagasihoidlikumalt sööma või vahepeal on sellised asjad lubatud?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Ilma täpseid treeningkoormusi teadmata on raske öelda kui suur peaks olema teie tegelik päevane toiduga saadav energiahulk. Teie aktiivse eluviisi juures võiks ta olla ~2000 kcal/p. Teie praeguse kaalunumbri juures ei saa ma hästi uskuda, et reaalselt nii palju ka sööte ning kirjas toodud numbrid tunduvad mulle hetkel ebarealistlikud. Kindlasti ei saa aga sellise kirja teel anda endast täpset ülevaadet, mistõttu soovitan mõne spetsialistiga nõu pidada. On täiesti loomulik, et päevad erinevad mingil määral saadava toiduenergia poolest ning sellest ei tohiks endale probleemi teha, kui muidu üldises plaanis toitumine paigas. Kui söömisest ja kehakaalust on saanud kinnisidee tuleb seda tõsiselt võtta ning vajadusel ka arsti ja/või psühholoogiga nõu pidada. Esimene samm, mida saate enda jaoks teha on lõpetada pidev kaalumine. Pange enda jaoks paika, mitu korda nädalas end kaalute (näiteks üle päeva) ja pidage sellest kinni. Teine oluline punkt on võtta söömiseks aega ja tõepoolest keskenduda sellele tegevusele. Tähtis on, et söödud toit teile tõesti maitseks ja et söömisega kaasneksid positiivsed emotsioonid, mitte süütunne.
Heade soovidega,
dr.Ehala