Liigne kaal 31.01.13 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!

Ole 19aastane abielus naine, mul on pooleaastane laps ning olen meeletus ülekaalus ning see võtab eluisu ära. See kõik tekitab meeletult stressi nii mulle kui ka mu mehele, mehele seepärast, et ma ei kannata end enam välja. Õudne on peeglisse vaadata, kehamassiindeks on mingi 40. Selle kõige peale on ka tekkinud tervisele probleemi, kõrge vererõhk ning veresuhkur, lisaks kunagisest traumast on hakkanud ka põlv valutama, põlvitamine pole mõeldav, kuna toetada on valus, lisaks see kõik hakkab ka seljale. Käisin perearsti juures ning ta soovitas mul Pärnus dr. Niiduga rääkida, kes vähendab magusid, aga tema ütles kindla ei, kuna mul on laps, et pean ootama veel mõned aastad, soovitas toitumisnõustajat, kelle juurde ma varsti lähen, ausalt öeldes olen toitumisnõustaja juures käinud, aga targemaks küll ei saanud. Omast kogemusest tean, et need dieedid ei aita. Kui tahaksin oma ideaalkaalu saada ning seda hoida, peaksin näljutama ja meeletut rasket füüsilist tegema, ma olen seda teinud ning kui läheb midagi valesti, siis kohe kilod tulevad nii ruttu tagasi et õudne. Ma vihkan end selle pärast, ma ei julge õue minna, passin kodus, sest inimesed naeravad, kui nüüd mõtlete, et kust tean vms, siis ausalt, inimesed ei häbene seda mitte varjatagi, et naeravad, mõned naeravad nii kõvasti, et kogu saal kajab, mõned näitavad näpuga ja irvitavad siis...see kõik on õudne ja väljakannatamatu, eriti masendust tekitab see, et arst ka blokkis kohe, ütles et pean veel ootama, ma ei suuda sellise õudusega elada. Ei möödu ükski päev, kui ei nutaks, imestan, et mees mind veel välja kannatada suudab. Seega küsin teilt abi, et kas tõesti ma ei saa seda operatsiooni? Ma tahaksin olla lõpuks ometi ka veidigi aega õnnelik, olgu, olen õnnelik, et mul on imeline tütar ja võrratu mees, aga ma ei suuda neile midagi pakkuda, hakkan iga väikse asja eest higistama ja hingeldama, lihtsalt jõuetus. Ma ei tea, mida teha. Ma arvan, et parem ema saan olla siis oma lapsele, kui pole selline koletis, kui et pean elama sellise peletisena...vabandust väljenduste eest.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Mina pole kindlasti see inimene, kes saab otsustada lõikuse tegemise või mittetegemise üle. Oma soovituse võin teinekord anda, kuid seda vaid juhtudel kui olen inimest näinud ja tema probleemiga enam kursis. Kuigi kirja põhjal otsuseid teha ei saa, jääb mul siiski esmane tunne, et vajaksite lisaks veel psühholoogilist nõustamist ning tuge. Kui teil väikese lapse kõrvalt on võimalik, kutsuksin teid Tallinnasse vastuvõtule, et end teie probleemiga paremini kurssi viia(registreerumine aadressil toitumine@kliinikum.ee). Kui otstsustate tulla, paluksin teil nädala-paari jooksul pidada päevikut, kuhu saaksid kirja kõik joogid-söögid, mis päeva jooksul tarbite. Olgu nad põhiroad või väikesed näksid. Kuna kaal on suur, soovitaksin teha perearstll põhjalikud terviseuuringud.
Heade soovidega, dr.Ehala